O Annie Walentynowicz w Stoczni Gdańskiej

0

Anna Walentynowicz we wspomnieniach i badaniach historycznych to temat spotkania, którą przygotował Instytut Pamięci Narodowej w Gdańsku. Odbędzie się ono 9 kwietnia o godzinie 17 w Sali BHP Stoczni Gdańskiej.

W dyskusji, którą poprowadzi Arkadiusz Kazański (IPN Gdańsk), wezmą udział: członkowie rodziny Anny Walentynowicz – Janusz i Piotr Walentynowiczowie, znajomy – Jan Karandziej oraz autorzy publikacji na temat Anny Walentynowicz – dr hab. Sławomir Cenckiewicz i Adam Chmielecki. Wstęp wolny.

Spotkaniu będzie towarzyszyła, stojąca przed Salą BHP, wystawa IPN Gdańsk „Anna Walentynowicz. Legenda Solidarności 1929–2010” autorstwa Arkadiusza Kazańskiego oraz prezentacja i sprzedaż albumu „Anna Walentynowicz 1929–2010” autorstwa Sławomira Cenckiewicza oraz Adama Chmieleckiego.

W trakcie spotkania jego uczestnicy otrzymają darmowe publikacje dotyczące historii „Solidarności”. Z kolei na stoisku pocztowym będzie można kupić okolicznościową kartę, a także skorzystać z datownika „2019 Rok Anny Walentynowicz”.

10 kwietnia na gdańskim cmentarzu Srebrzysko delegacja IPN upamiętni Annę Walentynowicz składając wiązankę kwiatów na jej grobie. Przypomnijmy, że działaczka „Solidarności” zginęła w katastrofie smoleńskiej 10 kwietnia 2010 r. w drodze na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.
11 kwietnia w więzieniu w Grudziądzu o godz. 11.00 odbędzie się kolejna część obchodów. Pracownicy IPN Gdańsk oddadzą hołd „Annie Solidarność” w miejscu jej uwięzienia. Przypomnijmy, że Anna Walentynowicz była więziona za swoją działalność solidarnościową w Zakładzie Karnym nr 1 przy ul. Wybickiego podczas stanu wojennego od października 1982 r. do 30 marca 1983 r. W trakcie uroczystości rozdane zostaną władzom więzienia, a także przedstawicielom grudziądzkich szkół i bibliotek albumy poświęcone legendzie „Solidarności”. Warto dodać, że w tym samym więzieniu, które poza zwykłą rolą miejsca odosobnienia dla prawdziwych przestępczyń, było przez lata także komunistyczną katownią dla kobiet walczących o wolną Polskę, w latach 1953-1954, dokładnie 65 lat temu, była więziona jedyna kobieta wśród cichociemnych, jedna z najdzielniejszych Polek XX wieku, późniejsza generał – prof. Elżbieta Zawacka, Kustosz Pamięci Narodowej IPN.

12 kwietnia o godz. 12.45 w Domu Kultury w Gołdapi odbędzie się wykład prof. Mirosława Golona, dyrektora IPN Gdańsk pt. „Refleksje o życiu Anny Solidarność – Anny Walentynowicz i jej wkładzie w walkę o wolną i sprawiedliwą Polskę. Wykładowi towarzyszyć będzie wystawa pt. „Anna Walentynowicz. Legenda Solidarności 1929–2010”.