Zaproś ZUS do swojej firmy

0

Pracownicy słupskiego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych będą w październiku odwiedzać przedsiębiorców, którzy chcą uzyskać dodatkowe informacje na temat ubezpieczeń społecznych.

Październik w słupskim oddziale ZUS i podległych mu placówkach m.in. w Lęborku i Miastku upłynie pod znakiem „Dni Ubezpieczonego”. Tym razem nie trzeba przychodzić do urzędu, to pracownicy Zakładu na zaproszenie pracodawcy odwiedzą firmę i odpowiedzą na pytania. Będzie można dowiedzieć się m. in. dlaczego konto w ZUS jest niemniej ważne od bankowego oraz czym jest IoSKU i dlaczego warto się z nią zapoznać.

Dni Ubezpieczonego” to cykliczna akcja informacyjna ZUS organizowana na terenie całego kraju. Skierowana jest do największej grupy klientów Zakładu, czyli wszystkich osób ubezpieczonych. – W tym roku odświeżamy formułę, aby skorzystać z porady ekspertów nie trzeba przychodzić do urzędu – informuje Krzysztof Cieszyński, regionalny rzecznik prasowy ZUS w Gdańsku. – Wystarczy zaprosić naszych pracowników do firmy. Warto to zrobić, gdyż ubezpieczenia społeczne towarzyszą nam przez całe życie, a wiedza na ten temat pozwoli zadbać o przyszłość swoją i swojej rodziny. Tak jak analizujemy informacje zawarte na swoim koncie w banku, sprawdzamy wpływy i wydatki tak też powinniśmy wiedzieć co znajduje się na naszym koncie w ZUS. Dzięki temu dowiemy się np. czy pracodawca odprowadza za nas składki oraz jaką kwotę udało nam się do tej pory zgromadzić na subkoncie. ZUS każdego roku wysyła IoSKU, czyli Informację o Stanie Konta Ubezpieczonego, jednak są osoby, które nawet nie otworzyły koperty i nie zerknęły do niej, uważając ją za nieistotną. Niektórzy zapoznali się z nią, jednak jej treść wydawała im się zbyt skomplikowana.

Podczas szkoleń w ramach „Dni Ubezpieczonego” eksperci ZUS wytłumaczą indywidualnie, krok po kroku, jakie dane znajdują się w IoSKU oraz jak je interpretować. To nie wszystko, pracownicy dowiedzą się także jak założyć konto na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE), dlaczego warto to zrobić i jakie informacje tam znajdziemy, dlaczego elektroniczne zwolnienie lekarskie (e-ZLA) jest lepsze od „zielonego druczka” L-4 oraz jakie są prawa i obowiązki ubezpieczonego. Ponadto pracownicy ZUS opowiedzą w jaki sposób wyliczana jest emerytura, na kalkulatorze emerytalnym obliczą jej hipotetyczną wysokość oraz poradzą co zrobić, aby w przyszłości cieszyć się z wyższego świadczenia. Firmy, które chcą zaprosić do siebie urzędników z ZUS mogą zgłaszać się pod numerem telefonu 598419549.