Licealiści z II LO wiedzą, jak żyć ekologicznie

0
Fot. Maria Rządkowska

Młodzież z Turcji, Włoch, Francji i Portugalii już w marcu przyjedzie do II Liceum Ogólnokształcące w Słupsku. Wcześniej nasi uczniowie odwiedzili trzy europejskie państwa ramach projektu „Świadomi konsumenci przyszłości” (Conscious Consumers of Future) programu Erasmus+.

Młodzi ludzie z II Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi w Słupsku mają przed sobą nie lada wyzwanie. Sięgają w przyszłość, na której nie ma Ziemi, gdyż została zniszczona przez działalność człowieka. Ci co ocaleli, podróżują we wszechświecie w poszukiwaniu nowej planety, którą można by było zasiedlić. Znaleźli ją i dali jej nazwę FutureEU. Teraz muszą stworzyć na niej wszystkie system potrzebne człowiekowi do życia, ale tym razem muszą z nich mądrze korzystać.

Nasi licealiści odwiedzili więc Sycylię, malowniczą Francję i słoneczną Portugalię. Wspólnie z rówieśnikami z tych krajów musieli pracować nad założeniem i rozwojem cywilizacji na nowej planecie. Mając cały czas na uwadze, do czego może doprowadzić hiper konsumpcjonizm. Podzieleni na międzynarodowe grupy szukali wspólnie rozwiązań. Musieli zmierzyć się z zadaniami związanymi z propagowaniem rolnictwa ekologicznego, handlem towarami regionalnymi, zrównoważoną gospodarką rolną, czy odnawianiem zasobów naturalnych.

Zadaniem uczniów w ramach projektu było także gromadzenie materiałów niezbędnych do stworzenia czasopisma projektowego, foto książk, a także filmu z lądowania naszego statku kosmicznego Illuminator, na planecie FuturEU.

Celem projektu jest zachęcenie młodych ludzi w pięciu krajach partnerskich (Turcja, Włochy, Francja, Portugalia i Polska) do świadomego, ekologicznego życia. Dzięki wyjazdom młodzież nie tylko doskonali język angielski, ale także poznają kulturę i obyczaje innych narodowości. Zdobywają też doświadczenie we współpracy międzynarodowej.

W marcu młodzież z Włoch, Portugalii, Turcji i Francji odwiedzi II Liceum Ogólnokształcące w Słupsku. Tym razem tematem przewodnim będzie „Education & Innovation”.

Projekt Erasmus+ w II LO realizowany jest już prawie dwa lata.