Na koronawirusa. Tak teraz działają oszuści

0

Nie daj się oszukać na koronawirusa

Oszuści próbują wykorzystać pandemię koronawirusa do wzbogacenia się. Policja przestrzega przed osobami, które próbują sprzedawać środki mające rzekomo cudowne właściwości i zwalczające wirusa lub podszywają się pod instytucje państwowe próbując skłonić nas do zapłacenia za rzekomo obowiązkowe szczepienia.

W sieci pojawiły się oferty sprzedaży środków m.in. amuletów czy cudownych herbatek, które mają rzekomo uchronić przed zachorowaniem na koronawirusa czy też w przypadku zarażenia spowodować cudowne ozdrowienie. Problem dotyczy nie tylko nieuczciwych sprzedawców ale i podszywania się pod służby sanitarne i Ministerstwo Zdrowia oraz inne instytucje i organizacje, które walczą z rozprzestrzenianiem się i szerzeniem koronawirusa. Odnotowano przypadki nieuczciwych ofert i rozpowszechniania nie tylko w Internecie nieprawdziwych informacji dotyczących właśnie ewentualnych metod leczenia tego wirusa.

Oszuści powołując się na specustawę nakładającą rzekomo na wszystkich obowiązkowe szczepienia, wysyłają linki do płatności za szczepionki. Zdarza się też, iż informują drogą e-mailową, iż zgromadzone na rachunku bankowym adresata wiadomości pieniądze zostaną przekazane do rezerw Narodowego Banku Polskiego i by zatrzymać chociaż tysiąc złotych z naszych oszczędności, należy się zalogować za pośrednictwem wskazanego linka. Policjanci przestrzegają, że to nic innego niż próba przechwycenia danych do konta bankowego, by przejąć zgromadzone na nim pieniądze.