Próbowali wyłudzić pieniądze od mieszkańców Miastka

0

Policja ostrzega przed oszustwami metodą „na policjanta” i „na wnuczka”. Funkcjonariusze otrzymali zgłoszenia o dwóch próbach kradzieży w gminie Miastko.

W pierwszym przypadku oszuści zadzwonili do mieszkanki Miastka i przedstawiając się za policjantów powiedzieli, że może stać się ofiarą oszustwa. Mówili pokrzywdzonej, że prowadzą akcję i podsłuchują złodziei, którzy chcą włamać się na jej konto bankowe. Aby się uwiarygodnić kazali nie rozłączając rozmowy wybrać na klawiaturze telefonu numer 997, co połączy ją z dyżurnym, który potwierdzi i zweryfikuje, że akcja jest prawdziwa. Kobieta wykonała polecenia i po chwili w słuchawce odezwał się inny mężczyzna, który potwierdził, że wcześniej dzwonił funkcjonariusz CBŚ. Oszuści wypytywali o numery kont bankowych i nazwy banków. Wtedy też zgłaszająca przekazała telefon mężowi, a gdy ten zaczął zadawać pytania, oszust stał się agresywny. Groził, że za utrudnianie śledztwa zablokuje pokrzywdzonym na rok konto bankowe i że ta akcja jest ściśle tajna i nie należy o niej nikomu mówić.

W drugim przypadku oszuści próbowali działać metodą „na wnuczka”. Do pokrzywdzonej zadzwoniła kobieta i podając się za wnuczkę mówiła, że jej mąż był sprawcą wypadku, jest zatrzymany przez policję i potrzebne są pieniądze na adwokata. Oszuści wskazali nawet miejsce, w którym ma przekazać pieniądze. Całe szczęście pomimo spotkania pokrzywdzonej z oszustem na jednym z przystanków autobusowych do przekazania pieniędzy nie doszło.

Jak nie stać się ofiarą oszustów? Przede wszystkim zachowajmy ostrożność. Kiedy dzwoni do nas ktoś, kto podszywa się pod członka naszej rodziny i prosi o pieniądze lub policjanta, który mówi, że nasze pieniądze są zagrożone, nie podejmujmy żadnych pochopnych działań. Policja radzi, aby podzielić się od razu tą informacją z bliskimi i nie ulegać presji czasu wywieranej przez oszustów.

Przypomina także, że policjanci nigdy nie informują o prowadzonych przez siebie działaniach telefonicznie i nigdy nie proszę o przekazanie pieniędzy. W momencie, kiedy ktoś będzie chciał nas oszukać, podając się przez telefon, za policjanta – zakończmy rozmowę telefoniczną! Nie wdawajmy się w rozmowę z oszustem. Nigdy też nie przekazujmy swoich pieniędzy obcej osobie i nie dzwońmy na numery wskazane przez rozmówcę telefonicznego. Wybranie numeru telefonu bez wcześniejszego rozłączenia rozmowy nie spowoduje nawiązania nowego połączenia.

O próbie wyłudzenia natychmiast należy poinformować policję.