Ruszył remont wieży kościoła

0
Fot. UM Lębork

Na wieży zabytkowego kościoła pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Lęborku rozpoczęły się prace. Inwestycja potrwa do 2019 roku.

W ramach inwestycji przewidziano przebudowę schodów wewnętrznych i poziomów wieży, renowację i przebudowę podstawy dzwonów, przebudowę mechanizmu zegarów na cztery oddzielne zsynchronizowane, restaurację istniejących organów z wykonaniem obudowy przeziernej w celu ich ekspozycji, remont opierzenia attyk i przypór. Odnowiona zostanie także ceglana elewacja kościoła, polegająca na uzupełnieniu i wymianie brakujących i zniszczonych elementów ceglanych oraz uzupełnieniu spoinowania zewnętrznego.

Wyremontowane zostanie także zaplecze sanitarne i salka przykościelna. Renowacji i konserwacji poddane zostaną także witraże.

W wieży wybudowanego w latach 1866-1870 roku neogotyckiego kościoła utworzone zostaną na trzech-czterech poziomach sale ekspozycyjno-historyczne z ekspozycją dziejów kościoła oraz makietą miasta lub zdjęć z zaznaczonymi miejscami widocznymi w wieży. Na najwyższym poziomie powstanie punkt widokowy.

Koszty remontu zabytkowej wieży to 13 milionów złotych.