Wyremontują blok operacyjny i utworzą SOR

0
Fot. Szpital Miastko

Spore zmiany szykują się w miasteckim szpitalu. Blok operacyjny zostanie gruntownie wyremontowany, w szpitalu powstanie także Szpitalny Oddział Ratunkowy. Placówka już zakupiła nowy sprzęt.

Prace rozpoczną się jeszcze w tym roku. Podczas modernizacji bloku operacyjnego wydzielona zostanie trzecia sala operacyjna. Na ten cel udało się pozyskać pieniądze z Regionalnego Programu Operacyjnego. Inwestycja opiewa na kwotę 10 milionów złotych, z czego piętnaście procent to wkład gminy Miastko. Szpital już kupuje nowy sprzęt, który trafi na blok operacyjny. Najważniejszy zakup to rentgen śródoperacyjny z ramieniem C, który wykorzystywany jest w trakcie zabiegów. Ma on też funkcje, których nie miał wcześniejszy wysłużony już aparat. Chodzi m.in. o angiografię tętnic i żył. Koszt aparatu to około 350 tys. zł. Kolejnym zakupem jest śródoperacyjny aparat USG warty ok.150 tys. zł. Placówka wyposażyła szpital także w dwie diatermie chirurgiczne. Z wyposażeniem kosztowały około 110 tys. zł. Na blok operacyjny trafiły też m.in. wieża laparoskopowa z wyposażeniem, aparaty EKG, kardiomonitory.

Z kolei pięć milionów złotych z Ministerstwa Zdrowia szpital otrzyma na utworzenie Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Powinien być on gotowy do 2021 roku.