Pomorscy Terytorialsi podzielili się krwią

0

Ponad 17 litrów krwi oddali Żołnierze 7. Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. kpt. mar. Adama Dedio oraz mieszkańcy Gdańska w ramach akcji WOT „Krwioobieg Terytorialsa”.

To była już druga edycja wydarzenia, realizowanego przez Wojska Obrony Terytorialnej, która teraz po raz pierwszy zawitała do województwa pomorskiego pod kuratelą 7. Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej. W Wyższej Szkole Bezpieczeństwa w Gdańsku żołnierze 7 PBOT, przy ogromnym wsparciu mieszkańców miasta, oddawali krew dla tych, którzy potrzebują jej by żyć. Zainteresowani, którzy tego dnia odwiedzili mury gdańskiej uczelni, poza oddaniem krwi mogli także przejść bezpłatne, podstawowe badania medyczne, m.in. badanie parametrów budowy ciała – analizator BMI, badania ciśnienia krwi, a także skorzystać z nauki udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej czy pozyskać niezbędne informacje na temat zdrowego odżywania.
Z kolei miłośnicy historii mogli spotkać się z weteranem Armii Krajowej, prof. Jerzym Grzywarzem, który swoich słuchaczy przeniósł w czasy, kiedy o wolną Polskę, w której dzisiaj możemy bezpiecznie żyć, trzeba było walczyć i przelewać krew.
Tylko podczas kilkugodzinnej akcji w uczelni na gdańskim Nowym Porcie terytorialsi oraz mieszkańcy Gdańska oddali 17,5 litrów krwi. Jest to dopiero półmetek tego przedsięwzięcia. Nieść pomoc w postaci krwi można do 20 czerwca, stawiając się w RCKiK w Gdańsku oraz w RCKiK w Słupsku. Wystarczy podać numer zbiórki 112, by oddana krew trafiała na rzecz 7. Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej.