Rekordowy wynik marszałka. Platforma znów bierze sejmik

0
Jedynym słupszczaninem w Sejmiku będzie Sebastian Irzykowski z PiS. Fot. kurier24.info

Koalicja Obywatelska, czyli Platforma Obywatelska i Nowoczesna zdobyły 41 proc. mandatów w sejmiku województwa pomorskiego. Oznacza to, iż nadal będzie mogła rządzić samodzielnie. Swój stan posiadania zwiększyło też Prawo i Sprawiedliwość. O porażce mogą za to mówić ludowcy.

Po przeliczeniu głosów na mandaty okazało się, iż Platforma Obywatelska będzie mieć o jednego radnego więcej niż w mijającej kadencji. Prawo i Sprawiedliwość będzie mieć aż trzynastu radnych, podczas gdy obecnie ich reprezentacja wynosi dziewięć osób. Powodów do zadowolenia nie ma za to PSL, którego stan posiadania zmniejszył się z sześciu do dwóch mandatów. Na szczególną uwagę zasługuje wynik marszałka województwa pomorskiego Mieczysława Struka, którego poparło aż 33 proc. głosujących. Startujący z Gdańska marszałek zdobył 67569 głosów, czyli o ponad 30 tys. więcej niż cztery lata temu.

Mieszkańcy Pomorza Środkowego swoich radnych do Sejmiku Województwa wybierali w okręgu obejmującym powiaty słupski, bytowski, lęborski, człuchowski i chojnicki. Jedynymi reprezentantami powiatu słupskiego, którym udało się dostać się do Sejmiku są Sebastian Irzykowski (16273 głosy) i Danuta Wawrowska (17729 głosów). Z powiatu bytowskiego dostał się były poseł Jerzy Barzowski (9039 głosów) i przewodniczący Sejmiku Jan Kleinszmidt (11503 głosy). Radnymi z powiatu chojnickiego został Leszek Bonna z poparciem 13709 głosów, a z powiatu lęborskiego Iwona Mielewczyk z wynikiem 6076 głosów (powiat lęborski) i Mirosława Kaczyńska, którą poparło 7964 osób (powiat lęborski).

Ogółem o siedem mandatów, które przypadały na okręg ubiegało się 71 kandydatów. Do Sejmiku nie udało się wejść m.in. Marcinowi Dadelowi, słupskiemu kandydatowi PO, który zdobył 5261 głosów. Mandatów nie otrzymali także reprezentujący PSL słupszczanin – były członek zarządu województwa Czesław Elzanowski (zdobył 4655 głosów) i wicestarosta bytowski Zbigniew Batko (3622 głosy). Do Sejmiku nie wszedł też Maciej Kobyliński, który startując z listy SLD zdobył 6846 głosów.

Radnymi nowej kadencji z list Koalicji Obywatelskiej zostali: Danuta Wawrowska, Jan Kleinszmidt, Leszek Bonna, Iwona Mielewczyk, Wiesław Byczkowski, Andrzej Struk, Piotr Wittbrodt, Andrzej Bartnicki, Karolina Szczygieł, Mieczysław Struk, Hanna Zych-Cisoń, Grzegorz Grzelak, Agnieszka Kapała-Sokalska, Ryszard Świlski, Danuta Rek, Sylwia Laskowska-Bobula, Zenon Odya, Jerzy Kozdroń. Prawo i Sprawiedliwość reprezentować będą Sebastian Irzykowski, Mirosława Kaczyńska, Jerzy Barzowski, Roman Dambek, Aleksandra Jankowska, Kazimierz Klawitter, Anna Gwiazda, Karol Guzikiewicz, Piotr Karczewski, Magdalena Sroka, Piotr Zwara, Arwid Żebrowski, Marta Cymańska. Reprezentację Polskiego Stronnictwa Ludowego stanowić będą Józef Sarnowski i Dariusz Męczykowski.