Więcej pieniędzy na Pomorzu na endoprotezy

0
Fot. Fotolia

Prawie 10 milionów złotych dodatkowo pomorski NFZ przeznaczy na wszczepianie endoprotez stawów biodrowego i kolanowego w 2019 roku. Pieniądze te otrzyma jedenaście pomorskich szpitali.

– Dodatkowe pieniądze pozwolą na wykonanie około 670 zabiegów, co pozwoli kontynuować proces zmniejszania liczby oczekujących i czasu oczekiwania  na operacje z zakresu endoprotezoplastyki – wyjaśnia Mariusz Szymański, rzecznik prasowy pomorskiego oddziału NFZ.

Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ zapłacił wcześniej za wszystkie operacje wszczepiania endoprotez stawów biodrowego i kolanowego wykonane w 2018 roku, łącznie z zabiegami wykraczającymi poza finansowy zakres zawartych umów.

Wzrosną też o ponad 420 tysięcy złotych, z wstępnie planowanej kwoty ponad 13,8 miliona złotych do ponad 14,2 miliona złotych, nakłady pomorskiego NFZ w 2019 roku na opiekę psychiatryczną. Dodatkowe pieniądze, pochodzące ze środków własnych POW NFZ, przeznaczone zostaną na ambulatoryjne leczenie psychiatryczne dorosłych, ze szczególnym uwzględnieniem cierpiących na schizofrenię.

Decyzję o zwiększeniu środków na ten rodzaj świadczeń opieki zdrowotnej pomorski NFZ podjął po dokonaniu szczegółowej analizy sprawozdań dotyczących opieki psychiatrycznej na obszarze województwa pomorskiego, która wykazała zauważalny wzrost na Pomorzu liczby pacjentów,
u których zdiagnozowano jedno z najcięższych zaburzeń psychiatrycznych, jakim jest schizofrenia.