Bralczyk i Ogórek na finał akcji promującej czytelnictwo

0
Fot. Biblioteka Miejska w Ustce

Spotkanie z językoznawcą prof. Jerzym Bralczykiem i felietonistą Michałem Ogórkiem, które odbyło się w usteckim kinie Delfin, zakończyło realizowany przez Bibliotekę Miejską w partnerstwie z Usteckim Uniwersytetem Trzeciego Wieku projekt #Młodzi Czytają 2.0.

Pośród spotkań, których celem była popularyzacja kultury języka polskiego znalazły się warsztaty z autorami książek dla dzieci i młodzieży, dotyczące zabaw językowych i komunikacji, turniej detektywistyczny i warsztaty dziennikarskie. Dużym zainteresowaniem cieszyły się międzypokoleniowe dyktando, w którym wyłoniono Usteckich Mistrzów Ortografii oraz gra miejska „Złote Ustka – Znajdźmy Wspólny Język”, oparta na platformie mobilnej z wykorzystaniem smartfonów. Uroczystym zwieńczeniem projektu było wyjątkowe spotkanie z językoznawcą, ekspertem w dziedzinie języka mediów, reklamy i polityki profesorem Jerzym Bralczykiem oraz Michałem Ogórkiem – dziennikarzem, felietonistą, satyrykiem i krytykiem filmowym. W pełnej sali usteckiego kina można było posłuchać humorystycznej rozmowy o potrzebie i sztuce konwersacji.

– Podsumowanie projektu to również okazja do podziękowań wszystkim, którzy przyczynili się do jego realizacji – mówi Agnieszka Klimaszewska-Kargul, dyrektor Biblioteki Miejskiej w Ustce.- Program Partnerstwo dla Książki, z którego pozyskaliśmy fundusze, jak sama nazwa wskazuje, zakłada współpracę różnych instytucji, stowarzyszeń i firm na rzecz promocji literatury, dostępu do książki, wprowadzenia do bibliotek nowych usług. Bardzo cieszy fakt, że akcje animujące czytelnictwo w naszym małym mieście znajdują coraz więcej odbiorców, są chętnie przyjmowane przez ustczan w każdym wieku. Jest to siła napędowa do dalszych działań.

Projekt został sfinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz Urzędu Miasta Ustka. Patronem medialnym projektu był m.in. „Goniec Ustecki” i portal kurier24.info.