Festiwal Gier Planszowych – sposób na integrację

0
Fot. kurier24.info

Podopieczni sześciu placówek wspierających osoby z niepełnosprawnościami wzięli udział w Festiwalu Gier Planszowych „Chińczyk” zorganizowanym już po raz czwarty w Centrum Zdrowia Psychicznego w Słupsku. Przy planszach zasiadły 24 osoby.

Dla uczestników imprezy była to nie tylko zabawa, ale też forma uspołecznienia. – Ta impreza to przede wszystkim szansa na integrację naszych podopiecznych oraz na wymianę doświadczeń ich opiekunów – mówi Krzysztof Sikorski, dyrektor Centrum Zdrowia Psychicznego w Słupsku. – Osoby uczestniczące w festiwalu mimo często podobnych problemów korzystają z pomocy różnych instytucji i na co dzień nie mają ze sobą kontaktu. Nasz festiwal daje im więc szansę na spotkanie w szerszym gronie.


W tegorocznej edycji zmagań udział wzięły osoby korzystające ze wsparcia Centrum Zdrowia Psychicznego w Słupsku, Psychiatrycznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Kobylnicy, Środowiskowego Domu Samopomocy w Słupsku, Domów Pomocy Społecznej w Lubuczewie i Machowinie oraz członkowie Grupy Młodzieży Niepełnosprawnej Rękodzielni Głobino, działającej przy Centrum Kultury Gminy Słupsk. – Dla uczestników naszych Warsztatów Terapii Zajęciowej było to duże wydarzenie z uwagi na fakt, iż bardzo aktywnie zaangażowali się w organizację festiwalu – mówi Bożena Fijałkowska, terapeutka zajęciowa ze słupskiego Centrum Zdrowia Psychicznego. – Zaangażowani byli na każdym etapie tworzenia imprezy, co miało dla nich duże znaczenie uspołeczniające, gdyż często osoby z nawet lekkimi niepełnosprawnościami spotykają się z wykluczeniem, a tu miały okazję wykazać się swoimi umiejętnościami.

Organizatorzy festiwalu postawili na grę w „Chińczyka” z uwagi na jej prostotę, powszechną znajomość jej zasad. – To gra, którą każdy zna z dzieciństwa, więc nie sprawia nikomu trudności – tłumaczy Wioletta Dobropolska, terapeuta zajęciowy z CZP. – Z kolei z uwagi, iż jest grą adresowaną do czterech osób i rozgrywka jest dość czasochłonna, pomaga w budowaniu przez graczy relacji społecznych.

Organizatorkami wydarzenia z ramienia CZP były terapeutki Bożena Fijałkowska, Wioletta Dobropolska i Zofia Zajączkowska-Orlikowska.