Gmina Kobylnica w krajowej czołówce

0

Gmina Kobylnica znalazła się na drugim miejscu w kraju w kategorii gmin wiejskich w Ogólnopolskim Rankingu Powiatów i Gmin 2019, prowadzonym przez Związek Powiatów Polskich.

Wyżej w kategorii gminy wiejskie znalazła się jedynie gmina Chełmiec. Kobylnica uplasowała się na drugim miejscu w zestawieniu, uzyskując 35275 punktów, czyli o 10905 oczek więcej niż w edycji 2018. Samorządy sklasyfikowane w rankingu ocenili eksperci Związku Powiatów Polskich na podstawie danych przekazanych przez poszczególne samorządy.

Wysokie miejsce w zestawieniu jest efektem sumy zdobytych punktów uzyskanych m.in.: za działania proinwestycyjne oraz prorozwojowe, które prowadzi samorząd, wcielanie rozwiązań poprawiających jakość obsługi mieszkańców czy funkcjonowania jednostki samorządu terytorialnego oraz wprowadzanie przedsięwzięć z zakresu ochrony zdrowia i pomocy społecznej. Pod uwagę brane są także różnego rodzaju przedsięwzięcia związane z działalnością promocyjną, kulturalną i edukacyjną.

– Wartość priorytetową ma dla mnie zawsze opinia i ocena mieszkańców, bo to z myślą o nich podejmujemy i realizujemy każde działania – podkreśla Leszek Kuliński, wójt Kobylnicy. – Wysokie miejsca zajmowane w rankingach są natomiast dowodem pozytywnego odbioru naszych działań przez niezależne grono ekspertów oraz dowodem tego, że bardzo dobrze wypadamy na tle samorządów z całego kraju.

Leszek Kuliński przyznaje, że sukces jest efektem ogromnego zaangażowania i pracowitości całego zespołu, którym kieruje. – Wiara w sukces, wielka determinacja i nieustanna chęć osiągania coraz lepszych rezultatów. To charakteryzuje nasz zespół – podkreśla wójt.

Ogólnopolski Ranking Powiatów i Gmin prowadzony przez Związek Powiatów Polskich oparty jest na zasadzie bezpłatnego i dobrowolnego uczestnictwa wszystkich samorządów szczebla gminnego i powiatowego. Ranking prowadzony jest w podziale na sześć kategorii jednostek samorządu terytorialnego: powiaty do 60 tys. mieszkańców; powiaty od 60 do 120 tys. mieszkańców; powiaty powyżej 120 tys. mieszkańców; miasta na prawach powiatu; gminy miejskie i miejsko-wiejskie oraz gminy wiejskie. Ranking tworzony jest na podstawie danych uwzględniających cały rok.

Trzecie miejsce w tegorocznej edycji rankingu zajęła gmina Wielka Wieś. W pierwszej dziesiątce gmin wiejskich sklasyfikowane zostały także gminy: Tomaszów Lubelski, Korzenna, Zabierzów, Postomino, Ustka, Ruda-Huta, Gręboszów.