Nie dajcie się oszukać. Próbują wyłudzić pieniądze

0

Słupscy policjanci ostrzegają przed nowymi metodami oszustów na tzw. wiadomości SMS. Od początku października słupscy funkcjonariusze przyjęli 10 zgłoszeń dotyczących tego sposobu wyłudzenia pieniędzy, a oszukane osoby straciły nawet po kilkanaście tysięcy złotych.

Do jednostek policji na terenie powiatu słupskiego zgłosili się pokrzywdzeni, którzy zawiadomili, iż z ich kont zniknęły znaczne sumy pieniędzy. Schemat działania oszustów był bardzo podobny. Wszyscy otrzymali wiadomość SMS, która na pierwszy rzut oka wyglądała jak autentyczna wiadomość z firmy kurierskiej, operatora sieci komórkowej lub nawet kancelarii komorniczej. W treści wiadomości znajdowała się informacja o niedopłacie do paczki lub faktury, którą można w prosty sposób uregulować. Sposobem było wejście w znajdujący się w sms-ie link, który przekierowywał automatycznie na stronę banku, a po zalogowaniu się można było dokonać płatności. Strona banku łudząco przypominała tę prawdziwą, tak aby nic nie wzbudziło podejrzeń podczas dokonywania płatności. Niestety, użytkownik, podając dane do logowania do bankowości elektronicznej, udostępnia swoje dane oszustom, które służą następnie do wyczyszczenia konta z pieniędzy.

Policjanci radzą: w pierwszej kolejności należy zweryfikować autentyczność otrzymanej wiadomości, można ją np. porównać z innymi, wcześniej otrzymanymi od tego samego kuriera lub operatora. Jeżeli jednak zdarzy się wejść na znajdujący się w sms-ie link należy ocenić wygląd strony, wątpliwości powinno również rozwiać zalogowanie się na tę stronę poprzez wpisanie adresu w oknie wyszukiwarki i porównanie obu wersji. Odnalezienie kłódki po lewej stronie adresu daje gwarancję bezpiecznego połączenia.

Każdą nawet nieudaną próbę oszustwa należy zgłosić policji.