O polskich koncepcjach kolonialnych w bibliotece

0
Promocja książki odbyła się w czytelni słupskiej biblioteki. Fot. kurier24.info

Promocja książki słupskiego historyka dr. Janusza Czechowskiego poświęconej m.in. kolonialnym aspiracjom Polski okresu międzywojennego zgromadziła w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Słupsku miłośników historii tego okresu.

Spotkanie z autorem zorganizowały Instytut Historii i Politologii Akademii Pomorskiej oraz studenckie Koło Naukowe Historyków. Dr Czechowski przedstawił swoją najnowszą publikację „Wokół kolonialno-emigracyjnych problemów II Rzeczpospolitej. Odniesienia do przełomu wieków”, w której przeanalizował polskie wychodźstwo w tym okresie do blisko trzydziestu krajów świata, a także szanse na realizację kolonialnych aspiracji ówczesnych władz. To właśnie ten ostatni temat cieszył się szczególnie zainteresowaniem uczestników spotkania, o czym świadczyły płynące z sali pytania. Miłośnicy historii mogli dowiedzieć się także m.in. w jakich warunkach żyli polscy osadnicy na innych kontynentach, gdzie najchętniej osiedlali się mieszkańcy ziem polskich, a także poznać skalę emigracji.

Dr Janusz Czechowski jest autorem czterech książek oraz kilkudziesięciu opracowań naukowych, dotyczących głównie Finlandii i stosunków polsko-fińskich, kontaktów polsko-litewskich oraz politycznych i gospodarczych relacji II Rzeczpospolitej ze Szwecją, Niemcami, Danią i ZSRR. Publikował m.in. w „Dziejach Najnowszych”. Jego poprzednia książka „Gdynia i Wolne Miasto Gdańsk w politycznej, gospodarczej i kulturalnej perspektywie II Rzeczpospolitej” miała premierę w czerwcu 2018 r.