Paweł Lisowski nowym gospodarzem powiatu

0
Fot. Archiwum Starostwa

Niespodzianek nie było. Paweł Lisowski został starostą słupskim, Rafał Konon wicestarostą, a Jan Olech – przewodniczącym Rady Powiatu. Nowe władze powiatu wybrano podczas pierwszej w tej kadencji sesji Rady Powiatu, która odbyła się we wtorek.

Formalnie kandydaturę Lisowskiego, który w minionej kadencji był członkiem Zarządu Powiatu, zgłosił ustępujący starosta i lider Porozumienia Samorządowego Zdzisław Kołodziejski, który podkreślał doświadczenie samorządowe i kreatywność swojego następcy. Lisowskiego poparło 18 z 21 radnych, a więc o dwóch więcej niż liczy rządząca powiatem koalicja Porozumienia Samorządowego i Platformy Obywatelskiej. Do Zarządu Powiatu weszli też Zdzisław Kołodziejski, Grzegorz Grabowski i Marcin Kowalczyk.

Podczas sesji wybrano także prezydium Rady Powiatu. Zastępcami Jana Olecha zostali Anna Pietrzak, dyrektorka Gminnego Ośrodka Kultury w Kobylnicy i Andrzej Wojtaszek, dyrektor Szkoły Podstawowej w Kwakowie. Na radną Platformy Obywatelskiej głosowało 17 radnych, a na Andrzeja Wojtaszka, który do Rady Powiatu wszedł z listy opozycyjnej Samorządności Powiatu byłego starosty Sławomira Ziemianowicza – 18 radnych. Tyle samo głosów otrzymał Jan Olech, który był jedynym kandydatem na przewodniczącego.

Nowy starosta ma 35 lat, w wyborach uzyskał drugi najlepszy wynik spośród wszystkich kandydatów. Jest magistrem administracji po Uniwersytecie Gdańskim. Ukończył także studia podyplomowe poświęcone samorządowi terytorialnemu na Uniwersytecie Warszawskim.