Podróże z biblioteką – nowa akcja usteckiej książnicy

0
Fot. Biblioteka Miejska w Ustce

Ustecka biblioteka nie ustaje w wysiłkach, by zachęcić młodych mieszkańców miasta do czytania. Właśnie rusza trzecia edycja projektu #Młodzi Czytają. Kolejna odsłona projektu realizowana będzie pod hasłem podróże – zarówno po świecie rzeczywistym, jak i wirtualnym. Trwać będzie od września do listopada.

– Do udziału zaprosiliśmy autorów książek, którzy poruszaną w nich problematyką, swobodą i oryginalnością na spotkaniach zjednują sobie młodych ludzi, zawsze trafiają w gusta wymagającego odbiorcy – mówi Agnieszka Klimaszewska-Kargul, dyrektorka Biblioteki Miejskiej w Ustce.

W nie zawsze bezpieczną podróż w świat gier komputerowych poprowadzi młodzież Krzysztof Piersa, autor książki „Komputerowy ćpun”. O podróżach w spódnicy, kobietach odkrywczyniach i pionierkach, opowie pisarka i dziennikarka Anna Dziewit-Meller, autorka m.in „Góry Tajget” i bestsellerowych książek dla dzieci z cyklu „Damy, dziewuchy, dziewczyny”, współautorka książki „Gaumardżos”.

Jesienią dzieci, młodzież i dorośli będą mogli bliżej poznać japośką kaligrafię – sztukę pięknego pisania znaków oraz świat Papierowego Teatru – Kamishibai. Dzieci na warsztatach tworzyć będą własne historie, karty ilustracyjne, zrealizują własny seans głośnego czytania Kamishibai. Sztuka japońska towarzyszyć będzie ustczanom również podczas warsztatów Origami, podczas których planowane jest rodzinne, międzypokoleniowe składanie papierowych zwierzątek, czy kwiatów.

Kolejną propozycją dla uczestników zajęć będą warsztaty prowadzone przez game designera Pawła Graniaka, podczas których wszyscy zainteresowani będą projektować i rysować postacie i potwory. Podobnie jak przed rokiem ustecka książnica zorganizuje 2. Usteckie Potyczki Ortograficzne, które skierowne będą do uczniów klas ósmych, szkół średnich i dorosłych.

Projekt zakończy spotkanie z Michałem Szulimem – podróżnikiem i autorem bloga inspirowanego podróżami, twórcyaudycji radiowej „Miejsce za miejscem”, autora dwóch książek – zbiorów felietonów podróżniczych „Miejsce za miejscem, czyli podróże małe i duże oraz Miejsce za miejscem, czyli podróży małych i dużych… ciąg dalszy”.

Projekt uzyskał dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury i środków Urzędu Miasta Ustka.