Pokoleniowa zmiana w słupskim starostwie

0
Zawiązanie koalicji ogłoszono przed starostwem. Na zdjęciu Zbigniew Konwiński, Zdzisław Kołodziejski, Paweł Lisowski, Rafał Konon. Fot. kurier24.info

Paweł Lisowski z Porozumienia Samorządowego będzie nowym starostą słupskim. Zastąpi na tym stanowisku Zdzisława Kołodziejskiego, który z uwagi na osiągnięcie wieku emerytalnego, nie chce ponownie piastować tej funkcji.


Lisowski ma 35 lat i od czterech kadencji pracuje w samorządzie, zaczynał jako radny Rady Miejskiej w Kępicach, przez cztery lata pełnił też funkcję jej przewodniczącego. Obecnie mieszka w Kobylnicy. W Radzie Powiatu był radnym oraz etatowym członkiem Zarządu Powiatu. Jest magistrem administracji po Uniwersytecie Gdańskim. Ukończył także studia podyplomowe poświęcone samorządowi terytorialnemu na Uniwersytecie Warszawskim. W ostatnich wyborach zdobył poparcie 1277 osób, czyli drugi po Janie Olechu wynik spośród wszystkich kandydatów do Rady Powiatu.

– Serdecznie dziękuję Zdzisławowi Kołodziejskiemu za zaufanie, którym mnie obdarzył, powierzając cztery lata temu funkcję członka zarządu – mówił po ogłoszeniu decyzji Paweł Lisowski. – Przez ten czas blisko współpracowaliśmy ze starostą, cieszę się że będziemy tę współpracę kontynuować, gdyż Zdzisław Kołodziejski będzie nadal zasiadać w Zarządzie Powiatu, dzieląc się swoim doświadczeniem.

Lisowski podkreślił, iż Kołodziejski odchodzi ze stanowiska niepokonany, gdyż Porozumienie Samorządowe zdobyło bardzo dobry wynik w wyborach, wprowadzając aż czterech radnych więcej, niż w poprzedniej kadencji. Zdzisław Kołodziejski starostą był przez dwie kadencje. – Osiągnąłem już wiek emerytalny, więc czas ustąpić miejsca młodszym, dalej będę jednak pracował na rzecz naszego powiatu jako radny i członek Zarządu Powiatu – tłumaczył ustępujący starosta.

Porozumienie Samorządowe będzie rządzić w powiecie słupskim w koalicji z Platformą Obywatelską, która w Zarządzie Powiatu będzie miała jednego przedstawiciela – wicestarostę Rafała Konona. – Ostatnie cztery lata to czas udanej współpracy na rzecz powiatu słupskiego i tę dobrą współpracę będziemy kontynuować – mówił Zbigniew Konwiński, lider słupskiej Platformy Obywatelskiej. Priorytetami władz powiatu w tej kadencji będą remonty dróg m.in. Łosina do Barcina oraz z Przewłoki do Objazdy. W nowej Radzie Powiatu koalicja PS-PO będzie mieć 16 z 21 radnych (10 PS i 6 PO).

Ustalenia poczynione przez liderów obu ugrupowań muszą zostać formalnie zatwierdzone podczas sesji, która odbędzie się 21 listopada. Wiadomo już, że przewodniczącym Rady Powiatu zostanie ponownie Jan Olech. Paweł Lisowski zapowiedział, że jest otwarty na współpracę z radnymi opozycyjnej Samorządności Powiatu i obejmą oni pewne stanowiska w Radzie Powiatu.