Prestiżowa nagroda dla prof. Romana Drozda

0
Fot. Facebook Instytutu Historii AP

Prof. Roman Drozd, były rektor Akademii Pomorskiej, został wyróżniony prestiżową nagrodą „Perła Regionu” przez IC Rotary Club – organizację zrzeszającą przedsiębiorców oraz przedstawicieli innych zawodów, której jednym z głównych celów jest działanie na rzecz społeczeństwa.


Nagroda „Perła Regionu” ustanowiona została przez słupski Klub Rotarian w 2009 r. i przyznawana jest dla wyróżniających się w sposób szczególny osób, podmiotów, przedsięwzięć, obiektów i instytucji, które swoimi niepowtarzalnymi walorami zasługują na takie wyróżnienie. W poprzednich latach nagrodę tę przyznano już Zamkowi Książąt Pomorskich czy Dolinie Charlotty.

Historyka prof. dr. Hab. Romana Drozda nagrodzono głównie za działania z okresu, gdy pełnił funkcję rektora Akademii Pomorskiej w Słupsku w latach 2008-2016. Nagroda została przyznana za szczególne zasługi w nawiązywaniu współpracy z uczelniami zagranicznymi, a także wkład w budowanie świadomości społecznej ze specjalnym uwzględnieniem środowiska studenckiego oraz promocję polskiej nauki na świecie.


Prof. Drozd jest pracownikiem Instytutu Historii Akademii Pomorskiej w Słupsku. Trzykrotnie został wyróżniony przez zagraniczne uczelnie tytułem Doctora Honoris Causa, a dwa razy uhonorowany tytułem profesora honorowego. Naukowo zajmuje się historią Polski i Europy Wschodniej XX w. Jest uznanym specjalistą w zakresie dziejów mniejszości ukraińskiej w Polsce. Opublikował na ten temat w Polsce i zagranicą kilkanaście książek i blisko sto artykułów naukowych.

Za swoją działalność prof. Drozd uhonorowany został także wysokimi odznaczeniami państwowymi nadanymi przez prezydentów Polski i Ukrainy. Z kolei przez władze lokalne został wyróżniony medalami za zasługi dla województw pomorskiego i zachodniopomorskiego oraz dla miasta Słupska.

Uroczyste wręczenie nagrody odbędzie się jeszcze w tym miesiącu.