Słupscy licealiści pokazali jak dbają o przyrodę

0

Kilkudziesięciu słupskich licealistów sadziło las w okolicach Kępic. Akcja ta była ostatnim elementem projektu edukacyjnego „ekoFabryka”, który uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego realizują w ramach olimpiady „Zwolnieni z teorii”. Wcześniej licealiści wzięli udział w szkoleniach w nadleśnictwie Warcino i prowadzili warsztaty ekologiczne w słupskich szkołach i przedszkolach.

„ekoFabryka” to projekt, który zrodził się w głowach uczniów klasy I c. Uczniowie postawili na ekologię, gdyż zanieczyszczenie środowiska naturalnego jest coraz większym problemem cywilizacyjnym. Motywem przewodnim projektu uczynili las i jego ochronę, gdyż jak podkreślają bez drzew nie ma życia, a w miastach jest ich coraz mniej. – Chcieliśmy zwrócić uwagę, że drzewa były, są i będą ważnym elementem naszego środowiska i musimy się o nie troszczyć – tłumaczą uczniowie.

Dlatego też słupscy licealiści nawiązali współpracę z Nadleśnictwem Warcino, które leży na obszarze Leśnego Kompleksu Promocyjnego Lasy Środkowopomorskie. Uczestniczyli tam w warsztatach, na których wspólnie z uczniami Technikum Leśnego w Warcinie, uczyli się usuwać chore drzewa, sprzątali las, odwiedzili także elektrownię na biomasę oraz szkółkę leśną. Natomiast przed Bożym Narodzeniem w Słupsku przeprowadzili akcję promującą naturalne choinki, w ramach której rozdawali przywiezione z lasu drzewka.

Poza tym licealiści wspólnie z leśnikiem odwiedzili trzy przedszkola i jedną szkołę podstawową, gdzie przeprowadzili warsztaty ekologiczne. W przedszkolach licealiści spotkali się z dziećmi z siedmiu grup, które uczyli co wolno, a czego nie wolno robić w lesie oraz jak segregować odpady. Uczniowie z podstawówki utrwalali sobie z kolei zasady segregacji odpadów.

Patronat nad projektem realizowanym przez słupskich licealistów objęli prezydent Słupska, starosta słupski oraz burmistrz Kępic, a głównym partnerem projektu było Nadleśnictwo Warcino.

„Zwolnieni z Teorii” to największa olimpiada dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych w Polsce, w której co roku 13 tysięcy uczniów realizuje własne projekty społeczne. W ten sposób uczniowie nabywają kompetencje, jakich nie zdobyli by w toku normalnej nauki szkolnej. Realizując projekt wpływają na swoje otoczenie oraz uczą się pracy w grupie.

Udział w projekcie to także rywalizacja z uczniami z całego kraju, ponieważ najlepsze projekty powalczą podczas gali finałowej pod koniec roku szkolnego o nagrodę „Złotego Wilka”, którą wręczą przedstawiciele najwyższych władz państwowych. Finaliści olimpiady otrzymają międzynarodowy certyfikat potwierdzający umiejętność zarządzania projektami, który ceniony jest przez pracodawców.