Babie Lato w Swołowie. Wybiorą najlepszą pomorską nalewkę

0
Fot. Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie

XII Konkurs na Najlepszą Pomorską Nalewkę oraz VI Słupskie Święto Miodu już 7 września 2019. Każdy, kto robi w domu swojskie trunki może zmierzyć się w turnieju o tytuł najlepszej pomorskiej nalewki. Zasady Konkursu są proste. Wystarczy dostarczyć jury swój najlepszy wyrób w ilości 250 ml najpóźniej 7 września. Spośród wszystkich zgłoszonych nalewek wyłoniony zostanie zwycięzca, który otrzyma nagrodę pieniężną. Swój udział potwierdziło już kilkanaście gospodyń i gospodarzy z całego Pomorza, którzy przygotowali kilkadziesiąt owocowych i ziołowych napitków. Jury oceni ich kolor, klarowność oraz bukiet smakowy.

Konkurs na Najlepszą Pomorską Nalewkę zostanie rozstrzygnięty podczas imprezy Babie Lato w Swołowie. Wszyscy, którzy przyjadą tego dnia do Swołowa będą mogli skosztować pomorskich trunków, a także spróbować tradycyjnych potraw i smakołyków przygotowanych przez koła gospodyń wiejskich.

W tym roku impreza połączona jest z Dożynkami gminy Słupsk. Z tego względu też, nie odbędzie się w „Zagrodzie Albrechta”, jak co roku, lecz w nowej części muzeum, czyli w Zagrodzie nr 15. Biesiada przy nalewkach i miodach rozpoczyna się od godziny 11. Każdy będzie mógł kupić produkty pszczele z pasiek rejonu słupskiego, nalewki, czy syropy. Podczas wydarzenia zaprezentowany zostanie dawny i nowoczesny sprzęt pszczelarski.

Wstęp na Babie Lato w Swołowie jest wolny.