Będą zachęcać panie do badań. Video mapping w Słupsku

0

Multimedialne przedstawienie, składające się ze specjalnie zaprojektowanych wizualizacji i trójwymiarowych animacji, łączące ze sobą muzykę i światło wyświetlone zostanie na głównej elewacji budynku Urzędu Miejskiego w Słupsku w najbliższy piątek.

To ostatni z ośmiu zaplanowanych w tym roku spektakli będącym częścią akcji pn. „Rzeczywistość zaskakuje. Nie daj się zaskoczyć – zrób cytologię”. Widowisko zaplanowano na 28 września na godzinę 21.00. Jego celem jest zachęcenie mieszkańców województwa pomorskiego do udziału w programach zdrowotnych dotyczących chorób nowotworowych.

Tylko niecałe 30% procent mieszkanek województwa pomorskiego zgłasza się na profilaktyczne badania cytologiczne. – W powiecie słupskim te statystyki są jeszcze gorsze i wynoszą niewiele ponad 18%. Edukacyjny video mapping to niestandardowe rozwiązanie promocyjne, ale wierzymy, że właśnie takie innowacyjne podejście pomoże zwrócić uwagę na ten problem – podkreślił Marek Białonoga, koordynator projektu.
Rak szyjki macicy jest obecnie szóstym pod względem częstości zachorowań nowotworem u kobiet w Polsce. Choroba zwykle wykrywana jest zbyt późno, co powoduje, że umieralność z powodu tego nowotworu jest w naszym kraju o 50% wyższa niż przeciętna dla krajów Unii Europejskiej.  Zaplanowana na piątek akcja jest częścią projektu pn. „Profilaktyka raka szyjki macicy szansą na wydłużenie aktywności zawodowej mieszkańców województwa pomorskiego”, a realizatorem przedsięwzięcia jest  Copernicus PL Sp. z o.o. z siedzibą w Słupsku.