Biały Spichlerz otwiera swoje wrota

0

Od 11 lipca będzie można zwiedzać Biały Spichlerz. Na pięciu kondygnacjach obejrzymy między innymi dzieła Witkacego. Nowością będzie wystawa „Słupsk – miasto i ludzie”.

Przebudowa i adaptacja Białego Spichlerza została zakończona. Od 11 lipca zostanie on udostępniony zwiedzającym. W zdecydowanej większości przeznaczony będzie na muzealne ekspozycje – w tym największą na świecie kolekcję dzieł Stanisława Ignacego Witkiewicza, ale także sztukę współczesną oraz wystawę poświęconą osadnictwu i życiu miasta po 1945 roku.

Na parterze Spichlerza znajduje się sala wernisażowa. Na pierwszym i drugim piętrze urządzone są wystawy dzieł Witkacego. Na piętrach trzecim i czwartym prezentowana będzie sztuka współczesną. Natomiast na piątym znajdzie się ekspozycja poświęcona pierwszym mieszkańcom przybyłym do Słupska po II wojnie światowej.

W lipcu zwiedzający będą mogli zobaczyć nowe wystawy, między innymi: „Witkacy inaczej”, „Witkacy. Obrazy – rysunki – grafiki – archiwalia”, „W nawiązaniu do Witkacego od XIX do XXI wieku” oraz „Słupsk – miasto i ludzie”.

W wakacje muzeum otwarte będzie w poniedziałki od godziny 11 do 15. Natomiast od wtorku do niedzieli w godzinach 10.30-18.00.

Przebudowa Białego Spichlerza kosztowała ponad 20 milionów złotych. Idea rewitalizacji Spichlerzy pojawiła się wiele lat temu, kiedy to 30 tysięcy eksponatów i 22 tysiące woluminów księgozbioru przestało się mieścić w głównej siedzibie Muzeum Pomorza Środkowego, czyli w Zamku Książąt Pomorskich, Młynie Zamkowym, Bramie Młyńskiej, Spichlerzu Richtera i tzw. „dworku” oraz w jego dwóch oddziałach: Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach i Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie. Wówczas samorząd Województwa Pomorskiego przekazał na rzecz muzeum budynki Białego oraz Czerwonego Spichlerza. Realizacja pierwszego etapu projektu „Witkacy w Słupskich Spichlerzach Sztuki – rewitalizacja i adaptacja dwóch XIX-wiecznych zabytkowych spichlerzy i ich otoczenia na cele kulturalne i społeczne. Etap I – Spichlerz Biały” była możliwa dzięki dofinansowaniu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego.

Kolejnym etapem projektu będzie rewitalizacja i adaptacja Spichlerza Czerwonego, w którym znajdą się m.in. nowoczesne sale edukacyjne, ogólnodostępna biblioteka muzealna, pracownie konserwatorów oraz magazyny. Ta inwestycja ma pochłonąć około dziewięciu milionów złotych.