Do zdobycia indeks oraz staż w Brukseli

0
Fot. www.gwiezdnykrag.pl

Do 20 października szkoły mogą zgłaszać swoich uczniów do XV edycji Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Unii Europejskiej „Gwiezdny Krąg”. Finalista pojedzie na miesięczny staż do Brukseli, zdobędzie też komplet punktów na kilka kierunków studiów na Uniwersytecie Warszawskim.

Udział w olimpiadzie mogą brać uczniowie szkół ponadpodstawowych. Organizatorami Gwiezdnego Kręgu są Komisja Europejska Przedstawicielstwo w Polsce, Parlament Europejskiego Biura w Polsce, sieć Punktów Informacji Europejskiej Europe Direct w Polsce oraz Słupski Instytut ds. Młodzieży.

Każdy z finalistów jubileuszowej olimpiady uda się z wizytą studyjną do Brukseli, by zobaczyć jak działają instytucje Unii Europejskiej. Natomiast najlepszy finalista uda się na miesięczny płatny staż do Parlamentu Europejskiego na zaproszenie Janusza Lewandowskiego, europosła. Na laureatów czekają także liczne cenne nagrody rzeczowe. – Aż ciężko uwierzyć, że to już 15 lat – mówi dr Ragał Kuligowski, inicjator i pomysłodawca Olimpiady. – Kiedy w 2004 roku rozpoczynałem pracę nad tym projektem, nie spodziewałem się, że po tylu latach nabierze on takich rozmiarów. Kiedy patrzę na to z perspektywy czasu, a rozpoczynając projekt miałem zaledwie 17 lat, to uświadamiam sobie, że chcieć to móc! Olimpiada, to sukces wielu instytucji, a przede wszystkim laureatów tej Olimpiady. Od zawsze zaangażowany Poseł Janusz Lewandowski, cała sieć Punktów Informacji Europejskiej Europe Direct w Polsce, nieocenione wsparcie Komisji Europejskiej i Parlamentu. To co napawa dumą, to fakt, że Olimpiada stała się swego rodzaju trampoliną dla młodzieży do dalszego rozwoju w sprawach europejskich.

Laureaci Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Unii Europejskiej „Gwiezdny Krąg” otrzymają także

maksymalną liczbę punktów możliwych do zdobycia w postępowaniu kwalifikacyjnym na kierunkach: europeistyka, europeistyka – integracja europejska, kulturoznawstwo – wiedza o kulturze, European Politics and Economics na Uniwersytecie Warszawskim w roku akademickim 2020/2021, 2021/2022 oraz 2022/2023.