Dofinansują parom procedury in vitro

0
Fot. Fotolia

Każda para, która chce skorzystać z pomocy może zgłaszać się do jednej z czterech klinik wybranych w konkursie. Miasto Słupsk sfinansuje 20 procedur in vitro.

W 2019 roku Słupsk kontynuuje „Słupski program na rzecz przeciwdziałania skutkom niepłodności poprzez dofinansowanie leczenia metodą zapłodnienia pozaustrojowego”. Skorzystać mogą mieszkańcy miasta. Para, która chce skorzystać z dofinansowania powinna zgłosić się do jednej z czterech klinik, które realizują program. Są to: Gameta – Gdynia Centrum Zdrowia Sp. z o.o., Invicta Sp. z o.o. w Gdańsku (ma ona także swoją siedzibę w Słupsku przy ul. Frąckowskiego), InviMed – T Sp. z o.o. (ma swoją siedzibę także w Invimed Europejskie Centrum Macierzyństwa w Gdyni) oraz GAMETA Szpital Sp. zo.o. i Wspólnicy Sp.k. w miejscowości Rzgów.

Wysokość dofinansowania do jednej procedury wynosi od 4 822,72 zł do 5 000,00 zł i uzależniona jest od oferty świadczeniodawcy.

Jakie warunki trzeba spełnić, aby móc uczestniczyć w programie? Pary musiały przejść w przeszłości leczenie niepłodności i wyczerpać inne metody leczenia prowadzone przez okres nie krótszy niż 12 miesięcy; posiadać bezpośrednie wskazanie do zapłodnienia pozaustrojowego; uzyskać kwalifikacje do leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego przez realizatora programu zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie wytycznymi i rekomendacjami. Konieczne jest także stwierdzenie odpowiedniego poziomu rezerwy jajnikowej u kobiety – na podstawie hormonu AMH powyżej 0,7 ng/ml. Dofinansowanie przeznaczone jest tylko dla tych par, które co najmniej od roku mieszkają w Słupsku i rozliczają się z podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) z Urzędem Skarbowym w Słupsku i deklarują w zeznaniu podatkowym, że miejscem jego zamieszkania jest Słupsk (weryfikacja na podstawie ostatniej deklaracji PIT) i nie korzystały wcześniej z dofinansowania ze środków publicznych (np. programu rządowego lub programu o przedmiotowym zakresie finansowanym przez inny samorząd) do trzech lub więcej procedur zapłodnienia pozaustrojowego metodą in vitro.

Program przewiduje dofinansowanie do jednej procedury, w wyniku której para doczeka się urodzenia żywego dziecka lub dwóch procedur w sytuacji, gdy pierwsza procedura będzie nieskuteczna.

Kwalifikacji par dokonują realizatorzy słupskiego programu.