Drakońska podwyżka opłaty za przedłużenie ważności grobu. Prezydent Słupska sięgnęła do kieszeni słupszczan

0
Fot. kurier24.info

Nie 188 złotych, a prawie cztery razy więcej zapłacimy za przedłużenie ważności grobu na cmentarzach w Słupsku. Od 1 marca opłata wynosi aż 750 złotych. Ogromna podwyżka cen dotyczy także przedłużenia ważności grobu dziecięcego. Tu cena wzrosła prawie ośmiokrotnie. Wcześniej wynosiła ona 63 zł, a obecnie 500 złotych.

– Nie stać nas na takie opłaty – mówi pani Danuta Tomczyk ze Słupska. – Jest mnóstwo starszych osób, dla których ta opłata jest nie do przeskoczenia i co stracą grób swoich bliskich? Każdy z nas pochował na cmentarzu kilku swoich bliskich, skąd wziąć na te opłaty pieniądze? To, co zrobiła prezydent Słupska jest nieludzkie. Wręcz niewyobrażalne.

Decyzję o podwyżkach opłat cmentarnych podjęła Krystyna Danilecka-Wojewódzka, prezydent Słupska. W tej sprawie 28 lutego wydała zarządzenie. Zarządzenie weszło w życie z dniem podpisania. O podwyżkach słupszczan nikt nie uprzedził. Ceny wzrosły z dnia na dzień. – Nawet nie mieliśmy szansy do tego się przygotować – dodaje pan Mieczysław ze Słupska. Informacja o nowych cenach, po wejściu w życie zarządzenia pojawiła się jedynie na stronie internetowej Zarządu Infrastruktury Miejskiej.

Opłaty wzrosły nie tylko za przedłużenie ważności grobu. Do tej pory opłata za zarezerwowanie na 20 lat miejsca pod grób wynosiła 618 zł, od 1 marca cena wzrosła do 1042 zł. Opłata za miejsce na murze pamięci pod umieszczenie tabliczki kosztowało 71 zł, obecnie w zależności od wielkości tabliczki zapłacimy za to od 200 do 350 złotych. W jaki sposób władze miasta tłumaczą podwyżkę? Tym, że od 20 lat podwyżek nie było, a w innych miastach ceny za przedłużenie ważności grobu są jeszcze wyższe. – To jest urealnienie cen różnego rodzaju usług, które również podrożały – mówi Krystyna Danilecka-Wojewódzka, prezydent miasta. – Nikt nie lubi podwyżek, budzi to niechęć, niepokój, ale chciałabym być uczciwa. Żeby zrobić, coś musimy włożyć te pieniądze.
Krystyna Danilecka-Wojewódzka zapowiedziała, że w przypadku osób o trudnej sytuacji materialnej, opłaty zostaną rozłożone na raty.

To już druga podwyżka, którą zafundowała słupszczanom obecna prezydent Krystyna Danilecka-Wojewódzka. Wcześniej podniosła opłaty za wywóz śmieci.