Premiera w Nowym Teatrze. Już w sobotę

0
Fot. Nowy Teatr im. Witkacego w Słupsku

„Kupiec wenecki” to najnowsza propozycja Nowego Teatru w Słupsku. Spektakl wyreżyserował Szymon Kaczmarek. Zobaczymy go na deskach teatru 16 lutego o godzinie 18.00 na Dużej Scenie. 

To jedna z ciekawszych, ale również najbardziej kontrowersyjnych komedii Williama Szekspira. Jej tytułowym bohaterem jest kupiec Antonio, a nie, jakby się mogło wydawać, żydowski pożyczkodawca Shylock. Motywem budującym napięcie w sztuce i pytania o granice ludzkiej przyzwoitości jest pożyczka udzielona pod zastaw funta ludzkiego mięsa. W przypadku nie zwrócenia długu, wierzyciel rości sobie prawo do wykrojenia kawałka mięsa z ciała dłużnika… Liczni badacze uważają, że Szekspir w tej sztuce utrwala negatywne stereotypy o Żydach, pokazując głównego bohatera jako chciwego wyzyskiwacza, chrześcijanina znów jako uczciwego i dobrego człowieka. Narracja sztuki zgodna jest z ówczesnym głosem ulicy, choć, jak uważają niektórzy badacze, napisany pod presją społeczną dramat ukrywa drugie dno…

Na scenie zobaczymy Igora Chmielnika, Monikę Janik, Adama Jędrosza, Annę Kończal, Krzysztofa Kluzika, Wojciecha Marcinkowskiego oraz Kacpra Sasina.

Bilety kupić można kasie Nowego Teatru w cenie 35 zł normalny i 30 zł ulgowy.