Przysięga WOT w Słupsku. Złożyło ją 60 ochotników

0
Fot. 7PBOT

Po raz siódmy w historii 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. kpt. mar. Adama Dedio w tym roku odbyła się przysięga wojskowa kolejnych ochotników, wstępujących w szeregi piątego rodzaju Sił Zbrojny RP – Wojsk Obrony Terytorialnej.

Uroczystość miała miejsce na terenie koszar 7 Brygady Obrony Wybrzeża w Słupsku. Żołnierze, którzy wypowiedzieli słowa roty przysięgi, rozpoczną swoją służbę w sformowanym 73 batalionie lekkiej piechoty, który wraz z 71 batalionem lekkiej piechoty w Malborku stanowi integralną część 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. kpt. mar. Adama Dedio.

Plac apelowy 7 BOW wypełnił się 60 ochotnikami, którzy przed dwoma tygodniami zostali wcieleni do służby w 73 blp w Słupsku i ukończyli wyczerpujące, 16-dniowe szkolenie. Żołnierzy składających przysięgę przywitał dowódca 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. kpt. mar. Adama Dedio kmdr Tomasz Laskowski. – Drodzy Żołnierze, wybierając służbę w Wojskach Obrony Terytorialnej dokonaliście ważnego życiowego wyboru. Do swoich codziennych obowiązków dołączyliście kolejny – obowiązek wobec Ojczyzny. Ta decyzja doprowadziła was do najważniejszego momentu w życiu każdego żołnierza – przysięgi na sztandar. Ten doniosły, symboliczny moment włączenia w szeregi Wojska Polskiego zdefiniował dzisiaj każdą i każdego z Was jako Polaka, patriotę i obrońcę Narodu. – mówił podczas uroczystości kmdr Tomasz Laskowski. – Dla żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej słowa przysięgi mają szczególną wagę. Wypowiadając je wzięliście na swoje barki odpowiedzialność za losy Polski oraz losy swojej małej ojczyzny – miast i miasteczek, z których pochodzicie. Złożyliście przyrzeczenie, że nasz kraj ojczysty, nasza ukochana Rzeczypospolita, w sytuacji zagrożenia zawsze może liczyć na waszą odwagę i oddanie. Dzisiejsza przysięga wojskowa to trzecia w historii 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej uroczystość organizowana w Słupsku. Ma ona jednak wyjątkowy charakter, gdyż to właśnie tu, w sformowanym właśnie 73 batalionie lekkiej piechoty rozpoczniecie swoją służbę dla Ojczyzny. To mieszkańcy tego regionu w sytuacjach kryzysowych będą korzystać z waszych umiejętności, które nabyliście podczas szesnastu dni intensywnego szkolenia podstawowego oraz tych, które przyswoicie sobie kontynuując ćwiczenia w ciągu najbliższych trzech lat.

W uroczystości w Słupsku wziął udział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej. – Wojska Obrony Terytorialnej rozwijają się liczebnie. W ciągu tego weekendu ponad 550 żołnierzy złoży przysięgę w sześciu brygadach WOT. Dziś Wojska Obrony Terytorialnej liczą już ponad 23,5 tys. żołnierzy – mówił minister Mariusz Błaszczak.

Szef resortu obrony zapowiedział również, że w przyszłym roku do WOT trafią ręczne wyrzutnie przeciwpancerne. Wcześniej MON informował o zakupie tego typu broni Ameryce. Najprawdopodobniej mowa o pocisku Javelin, który obok produkowanych na izraelskiej licencji w Polsce Spike’u, stałyby się drugim tego typu rodzajem broni Wojsku Polskim.

Podczas uroczystości z rąk Ministra Obrony Narodowej nominacje na stopień podpułkownika otrzymali mjr Tomasz Burzyński oraz mjr Bogusław Haftka, który został mianowany dowódcą 73 blp w Słupsku.