Słupskie teatry wśród najlepszych w kraju

0

W rankingu teatralnym miesięcznika Menażeria za 2019 rok Nowy Teatr zdobył aż cztery kategorie.

W kategorii A jak aktorka wyróżniona została Monika Janik z Nowego Teatru im. Witkacego w Słupsku za rolę Saszy w spektaklu „Tlen” Wyrypajewa (reż. Aleksandra Skorupa) oraz Porcji w „Kupcu Weneckim” Williama Szekspira w reżyserii Szymona Kaczmarka. Jak czytamy w miesięczniku „zarówno w jednym, jak i drugim przedstawieniu (nagrodzonym Złotym Yorickiem na tegorocznym Festiwalu Szekspirowskim w Gdańsku), Janik niezwykle misternie buduje swe role: od pięknej narratorki w „Tlenie”, po przemianę z seksualnego obiektu w zręczną prawniczkę w „Kupcu Weneckim”.
Kolejna kategoria A jak Aktor przyznana została Wojciechowi Marcinkowskiemu za rolę Bassanio w „Kupcu Weneckim”, wyreżyserowanym przez Szymona Kaczmarka w Nowym Teatrze w Słupsku. Miesięcznik Menażeria porównał go do młodego Tadeusza Łomnickiego.

Za Odkrycie Roku uznano z kolei Nowy Teatr im. Witkacego w Słupsku pod dyrekcją Dominika Nowaka, który zaskoczył na dwóch festiwalach w Toruniu i Gdańsku.

Spektakl „Kupiec Wenecki” znalazł się natomiast w najlepszej dziesiątce spektakli minionego roku.

Z kolei w kategorii Z jak Zgrany Zespół wyróżniono Teatr Lalki TĘCZA za spektakl pt. „Szwejk”, w reżyserii Joanny Zdrady.