Spędź ferie z WOT

0

Marzysz o tym, by zostać żołnierzem, lecz nadal się uczysz i nie chcesz rezygnować ze swoich obowiązków szkolnych, to teraz masz możliwość, by je spełnić. Zrealizuj swoje pragnienia, wcielając się w szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej.

Drugi rok z rzędu Wojska Obrony Terytorialnej prowadzą akcję „Ferie z WOT”. Jest ona odpowiedzią na zainteresowanie służbą w 5. rodzaju sił zbrojnych nie tylko uczniów szkół średnich, ale również nauczycieli.

Istotą zarządzania służbą w Wojska Obrony Terytorialnej jest jak najlepsze zbalansowanie życia osobistego ze służbą wojskową, ten zaś program stwarza ku temu doskonałą okazję zarówno uczniom, jak nauczycielom, którzy chcą spełnić marzenie o staniu się żołnierzami Wojska Polskiego bez zaniedbywania swoich zawodowych oraz szkolnych obowiązków.

7 Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej im. kpt. mar. Adama Dedio również uczestniczy w przedsięwzięciu i zaprasza w swoje szeregi ochotników z województwa pomorskiego. Dzięki tej idei chętni będą mogli aktywnie spędzić ferie lub wakacje z WOT, zostać żołnierzem Wojska Polskiego i nieść pomoc swojej „małej Ojczyźnie”. 16-dniowe szkolenie dla uczniów i nauczycieli szkół średnich rozpocznie się w okresie od 13 do 26 stycznia, a więc tak, by jego termin pokrywał się z feriami zimowymi w województwie pomorskim. Natomiast wcielenie w szeregi 7 PBOT z uwagi na okres Bożonarodzeniowy oraz noworoczny odbędzie się już 7 oraz 8 grudnia na terenie 73. batalionu lekkiej piechoty w Słupsku.

Przed rokiem program „Ferie z WOT” prowadzony na Pomorzu zakończył się ogromnym sukcesem. – Na wstąpienie do Wojsk Obrony Terytorialnej byłem zdecydowany od samego początku ich istnienia w województwie pomorskim. Ograniczały mnie jedynie obowiązki szkolne. Cieszę się, że powstał taki projekt, ponieważ bez obaw mogłem zrealizować swoje marzenie. Pochodzę z „żołnierskiej” rodziny, dziadek był żołnierzem Armii Krajowej. Dzisiaj ja służę Ojczyźnie i kontynuuję rodzinne tradycje związane z Armią Krajową, bo pamiętać należy, że to właśnie na jej fundamentach powstały Wojska Obrony Terytorialnej. Jeśli zaś chodzi o moją naukę to muszę przyznać, że usłyszałem wiele pochwał ze strony nauczycieli oraz kolegów, którzy chcą pójść w moje ślady i w tym roku dołączyć do terytorialsów. Podczas szkoleń w WOT bardzo wiele się nauczyłem i dowiedziałem o sobie samym. Z pewnością służba wojskowa ukształtowała mój charakter. W tym roku piszę maturę i wierzę, że również ten egzamin zdam wzorowo – opowiada starszy szeregowy Adrian ze Słupska, który był wtedy jednym ochotników wstępujących do Wojsk Obrony Terytorialnej

Starszy szeregowy Adrian do tej pory swoją służbę pełnił w 73 batalionie lekkiej piechoty w Malborku. Teraz będzie mógł swój patriotyczny obowiązek realizować na terenie swojego rodzinnego miasta, bowiem w Słupsku funkcjonowanie rozpoczął 71 blp, który wraz z malborskim batalionem stanowi integralna część 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. kpt. mar. Adama Dedio.