Na pomorskich drogach podczas tegorocznych wakacji było bezpieczniej

0
Fot. KPP Lębork

Lato 2019 roku było pod względem ruchu drogowego bezpieczniejsze niż w 2018 r. Na pomorskich drogach odnotowano o 25 procent mniej wypadków, niż w roku ubiegłym. O 24 procent zmniejszyła się liczba rannych, a o 14 procent liczba ofiar śmiertelnych.

Podczas wakacji pomorscy policjanci prowadzili liczne działania mające na celu zwiększenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Z jednej strony były to wzmożone kontrole, z drugiej – akcje edukacyjne.

Patrole drogówki szczególną uwagę zwracały na zachowania będące głównymi przyczynami wypadków drogowych i ich tragicznych skutków, takie jak: nadmierna prędkość, nieprawidłowe wyprzedzanie, niekorzystanie przez kierującego i pasażerów z pasów bezpieczeństwa. Ponadto prowadzono także działania ukierunkowane na eliminowanie z ruchu pojazdów emitujących nadmierna ilość spalin.

W ramach kampanii „Bezpieczeństwo – moje drugie imię” realizowanej wspólnie z koncesjonariuszem autostrady AmberOne, zorganizowano dwie edycje warsztatów udzielania pierwszej pomocy. Na terenie MOP Kleszczewko policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Gdańsku wraz z policyjnym ratownikiem medycznym uczyli jak ocenić stan poszkodowanego, w jaki sposób wezwać pomoc oraz jak wykonać resuscytację, czyli tzw. masaż serca. Nowością była nauka obsługi AED – automatycznego defibrylatora. Urządzenia te są obecne w coraz większej ilości miejsc, szczególnie na stacjach benzynowych, dużych sklepach, lotniskach.
Działania te cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Policjanci byli pod wrażeniem wiedzy oraz umiejętności najmłodszych uczestników warsztatów. Łącznie przeszkolonych zostało ok. 250 osób.