Władze miasta sięgnęły do naszych portfeli. Wywóz śmieci będzie droższy

0
Fot. kurier24.info

Dwa razy więcej zapłacimy za odbiór nieposegregowanych śmieci. Zamiast 12 zł od osoby miesięcznie będzie 24 zł za osobę. Czteroosobowa rodzina zapłaci więc nie 48 zł miesięcznie jak do tej pory, tylko 98 zł. Droższy będzie też wywóz śmieci posegregowanych.

Słupscy rajcy przegłosowali uchwałę o podwyżce stawek za wywóz i zagospodarowanie odpadów.

Wcześniej czterokrotnie nie zgadzali się z proponowaną przez władze miasta podwyżką. Czym urzędnicy tłumaczą konieczność podniesienia stawek? Wzrostem odpadów, zmniejszającą się liczbą mieszkańców Słupska oraz wzrostem kosztów zagospodarowania odpadów. – Poprzez rosnącą konsumpcję produkujemy bardzo dużą ilość odpadów – mówi Katarzyna Guzewska, dyrektor wydziału gospodarki komunalnej i ochrony środowiska. – Od roku 2014 do roku 2018 mamy ponad cztery tysiące sto osób mniej. Wzrastają nam także koszty zagospodarowania odpadów komunalnych na składowisku

Radni Prawa i Sprawiedliwości nie podzielili argumentów urzędników. Wiceprzewodniczący rady Tadeusz Bobrowski chciał podzielić dyskusję na dwie części – pierwszą, która dotyczyłaby uchybień miasta w egzekwowaniu prawa lokalnego, a druga funkcjonowania spółki miejskiej, wywożącej śmieci. Z kolei radny Jan Lange twierdzi, że władze miasta mają problem z policzeniem liczby mieszkańców. – Deklarację złożyło około 76 tysięcy mieszkańców, a mieszkańców jest ponad 91 tysięcy, więc w deklaracjach brakuje około 15 tysięcy mieszkańców. Do tego trzeba dodać pracujących na tym terenie obcokrajowców, którzy nie są zgłoszeni, a mieszkają w wynajmowanych kwaterach i studentów. Razem to ponad 20 tysięcy ludzi – wylicza Lange. – Wywóz śmieci kosztuje nas miesięcznie 937 136 złotych. Wpływy natomiast mamy w wysokości 835 178 złotych. Mamy więc niedobór w wysokości ponad 100 tysięcy złotych miesięcznie. Na niedobór wpływa między innymi to, że zgubiliśmy mieszkańców w naszym mieście. Dwadzieścia tysięcy osób razy dziesięć złotych w skali miesiąca dawałoby dwieście tysięcy złotych w skali miesiąca. System spokojnie by się zamknął.

Po dyskusji uchwała o podwyżce została przyjęta 13 głosami radnych Platformy Obywatelskiej oraz Komitetu Wyborczego Roberta Biedronia i Krystyny Danileckiej-Wojewódzkiej. Przeciw zagłosowało siedmiu radnych Prawa i Sprawiedliwości.

Od marca za wywóz śmieci posegregowanych słupszczanie zapłacą 12 zł od osoby, a nieposegregowanych 24 zł.