Zaszczepią dziewczynki przeciw rakowi szyjki macicy

0
Fot. Fotolia

Realizację programu profilaktycznego rozpoczyna Samodzielny Publiczny Miejski Zakład Opieki Zdrowotnej w Słupsku. Szczepieniom będą mogły się poddać dziewczynki z rocznika 2006 i zameldowane na pobyt stały i czasowy na terenie Słupska.

Program finansowany jest przez Urząd Miasta w Słupsku. Jego celem jest zmniejszenie zachorowań na raka szyjki macicy, sromu, pochwy i innych nowotworów inicjowanych infekcją HPV.

Szczepienia realizowane będą na terenie szkół publicznych i niepublicznych. Przeprowadzą je pielęgniarki w gabinetach profilaktyki zdrowotnej i pomocy przedlekarskiej, dwoma dawkami szczepionki przeciwko zagrożeniu wirusem HPV wśród około 288 dziewczynek. Dodatkowo udostępniony będzie gabinet szczepień w przechodni przy ul. Łokietka 6.

Rak szyjki macicy jest jedynym nowotworem, któremu można zapobiec za pomocą szczepienia. Temu służy szczepionka HPV (przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego). Badania kliniczne potwierdzają jej bardzo wysoką skuteczność.

Wirus brodawczaka ludzkiego (Human Papilloma Virus – HPV) to jeden najczęściej przenoszonych drogą płciową czynników chorobotwórczych, który jest odpowiedzialny za większość przypadków raka szyjki macicy i brodawek płciowych (kłykcin kończystych). 

Ponadto rak szyjki macicy jest drugim (po raku piersi) „zabójcą” kobiet w Polsce. Co roku u około czterech tysięcy Polek wykrywa się tę chorobę, a połowa z nich umiera z powodu zbyt późnej diagnozy.

Z tego powodu szczepienie to powinno być jedną ze składowych programu profilaktyki i wczesnego wykrywania raka szyjki macicy.