Słupskie ślady Powstania Warszawskiego – słupszczanie nakręcili dokument

0
Fot. Fotos z filmu "Słupskie Powstanie Warszawskie"

Powstał film dokumentalny prezentujący słupskie związki z Powstaniem Warszawskim oraz fenomen organizowania w Słupsku jego widowiskowych rekonstrukcji. Reżyserem i scenarzystą obrazu jest słupski dziennikarz Marcin Prusak. Premiera 13 grudnia.

Dlaczego po zakończeniu II wojny światowej powstańcy warszawscy rozpoczynali życie w Słupsku? Ilu ich było i jak duży wkład wnieśli w budowę polskiego Słupska? Jakie ślady zostały w Słupsku po powstańcach? Skąd się wziął fenomen organizowania w Słupsku rekonstrukcji Powstania Warszawskiego? Odpowiedzi na te pytania poszukuje zrealizowany właśnie film „Słupskie Powstanie Warszawskie”.

Film dokumentalny zrealizowany przez Marcina Prusaka (scenariusz i reżyseria) i Stanisława Balcerzaka (zdjęcia i montaż) pokazuje fenomen obecności pamięci o Powstaniu Warszawskim i jego uczestnikach w Słupsku. Po zakończeniu II wojny światowej wielu powstańców zamieszkało nad Słupią. Tutaj żyli m.in. ks. Jan Zieja, legendarny duszpasterz Szarych Szeregów, Michał Issajewicz ps. Miś – uczestnik zamachu na Franza Kutscherę, szefa SS i policji Dystryktu Warszawa.

To w Słupsku powstał pierwszy w Polsce pomnik poświęcony powstańcom warszawskim (przez wiele lat PRL jedyny pomnik poświęcony powstaniu). Tutaj także byli warszawiacy zaczynali dzieje polskiego Słupska tworząc m.in. kawiarnię „Warszawianka” przy najbardziej reprezentacyjnej ulicy miasta.

– Film pokazuje losy powstańców, którzy tu zamieszkali i odpowiada na pytanie, co dzisiejsi mieszkańcy miasta – głównie młodzi ludzie – widzą interesującego i ważnego dla siebie w opowieści o Powstaniu Warszawskim – mówi Marcin Prusak, scenarzysta i reżyser filmu. – Celowo obraz rozgrywa się na dwóch planach. Pierwszy: historyczny – opowiadającym losy powstańców warszawskich, którzy zamieszkali w Słupsku oraz losy budowy słupskiego pomnika Bohaterów Powstania Warszawskiego i jego późniejszych dziejów. Drugi to współczesny – opowiadający o młodych słupszczanach, którzy zaangażowani są w organizowanie corocznych inscenizacji wybuchu Powstania Warszawskiego w Słupsku.

Film stara się dać odpowiedź na pytanie skąd wziął się pomysł na organizowanie inscenizacji wybuchu Powstania Warszawskiego w Słupsku, co samo w sobie jest fenomenem, gdyż inscenizacje wydarzeń historycznych zazwyczaj przeprowadza się tam, gdzie miały miejsce odtwarzane wydarzenia historyczne, a nie w miejscach oddalonych o około 400 kilometrów od rozegrania się wydarzenia historycznego – jak oddalony jest Słupsk od Warszawy.

Mimo upływu ponad siedemdziesięciu lat od wybuchu Powstania Warszawskiego film „Słupskie Powstanie Warszawskie” jest jedynym stworzonym dotąd, który dokumentuje związki Słupska z Powstaniem Warszawskim oraz przedstawia losy byłych powstańców mieszkających w Słupsku. Dlatego zrealizowany dzięki stypendium Marszałka Województwa Pomorskiego film wypełnia tę lukę.

Adresatami filmu są wszyscy zainteresowani najnowszą historią Słupska, a w szczególności uczniowie słupskich szkół, którzy mogą oglądać film w ramach lekcji historii. Uroczystą premierę filmu „Słupskie Powstanie Warszawskie” przewidziano na czwartek, 13 grudnia o godz. 18 w Bałtyckiej Galerii Sztuki Współczesnej w ramach imprezy Historyczne Czwartki w Baszcie Czarownic.