Starą Ustkę zobaczysz na makiecie

0
Fot. UM Ustka

Makieta starej osady rybackiej, jaką kiedyś była Ustka, stanęła w parku Jana Pawła II, w tzw. Zaułku Kapitańskim nieopodal usteckiego portu.

Prezentuje ona fragment dawnej Ustki z przełomu XVIII i XIX wieku, wraz z kościołem św. Mikołaja, który stał niegdyś w tym miejscu. Przy makiecie znajdują się także tablice informacyjne, które przybliżają historię tego miejsca oraz założenia realizowanego projektu.

– Obecnie dopracowujemy koncepcję zagospodarowania parku – mówi Eliza Mordal, rzecznik prasowy burmistrza Ustki. – Już wkrótce zaprezentujemy ją mieszkańcom.

Projekt prowadzony jest w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 „Przywrócenie walorów historycznych Starej Osady Rybackiej w Ustce poprzez zabezpieczenie i ekspozycję ruin kościoła pw. św. Mikołaja oraz nadanie obszarowi charakteru produktu turystycznego”.

W ramach projektu przebudowane zostały ulice Perłowa, Nadmorska i Pomorska, a Marynarki Polskiej zostanie wyposażona w elementy małej architektury i zyska nowe zielone miejsca. Te same prace zostaną wykonane na dwóch placach przy ul. Czerwonych Kosynierów.

Projekt przewiduje szerokie działania promocyjne, których celem jest wpisanie Starej Osady w Krainę w Kratę i Słowiński Szlak Rybacki. Obiekty zabytkowe zostaną oznakowane m.in. poprzez zamontowanie w chodnikach płyt z brązu oraz usytuowanie przy nich tablic informacyjnych.