Szpitale przyjmą więcej pacjentów. Sprawdź kto na tym skorzysta

0

Dodatkowe operacje endoprotezoplastyki oraz zaćmy będę mogły wykonać szpitale z województwa pomorskiego. Narodowy Fundusz Zdrowia na te świadczenia przekaże szpitalom dodatkowe pieniądze. Trafią one także do szpitala w Słupsku.

O 50 więcej operacji endoprotezoplastyki do końca czerwca będą mogli wykonać lekarze z oddziału ortopedyczno-urazowego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Janusza Korczaka w Słupsku. Będą to zabiegi z zakresu: endoprotezoplastyki pierwotnej całkowitej biodra, endoprotezoplastyki pierwotnej całkowitej biodra z rekonstrukcją kostną oraz endoprotezoplastyki kolana. Szpital na ten cel otrzymał 625 tysięcy złotych z Narodowego Funduszu Zdrowia.

Do końca czerwca szpital będzie mógł też wykonać więcej zabiegów usunięcia zaćmy. Dodatkowo ośmiu pacjentów zostanie przyjętych na usunięcie zaćmy powikłanej z jednoczesnym wszczepieniem soczewki oraz 15 na usunięcie zaćmy niepowikłanej z jednoczesnym wszczepieniem soczewki. Na ten cel NFZ przekaże szpitalowi 57,8 tysiąca złotych. Wszystkie zabiegi w ramach dodatkowych pieniędzy muszą być wykonane do końca czerwca.

Pacjenci zarówno na endoprotezoplastykę biodra i kolana jak i zaćmy oczekiwać muszą około trzech lat.

Dodatkowa pula przyznana szpitalowi pochodzi z pomorskiego oddziału NFZ, który otrzymał 17 milionów złotych z tak zwanej rezerwy ogólnej Funduszu. 10 milionów złotych trafi do pomorskich szpitali. Z tej kwoty 6,3 mln zł wydzielono na endoprotezoplastykę stawów kolanowego i biodrowego, a 3,6 mln na leczenie zaćmy w drugim kwartale 2018 roku.
W ostatnim kwartale ubiegłego roku słupski szpital również otrzymał dodatkowe pieniędze z NFZ. Bylo to ponad dwa miliony złotych. Za te pieniądze szpital wykonał kilkadziesiat operacji endoprotezoplastyki bioder lub kolan, zabiegów usunięcia zaćmy, dodatkowi pacjentci zostali zakwalifikowani do leczenia w ramach terapii beziterferonowej dla chorych na wirusowe zapalenie wątroby typu C. Dodatkowe pieniądze przekazane były również na badania tomografem komputerowym oraz rezonansem magnetycznym.

Fot. Kurier24.info