Te studia dają pracę – wyniki rankingu są jednoznaczne

0
Fot. kurier24.info

Absolwenci Historii na Akademii Pomorskiej bardzo dobrze radzą sobie na rynku pracy – wynika z Rankingu Szkół Wyższych „Perspektywy” 2018. Kierunek ten kolejny raz znalazł się w czołówce zestawienia w kategorii ekonomiczne losy absolwentów.

Ranking „Perspektyw” to najbardziej prestiżowy ranking uczelni wyższych w Polsce. Ocenia uczelnie oraz poszczególne kierunki studiów pod względem kilkunastu różnych kryteriów. Pozycja w kategorii ekonomicznych losów absolwentów jest odzwierciedleniem preferencji pracodawców i wskaźnika wysokości zarobków absolwentów oraz wskaźnikami ich zatrudnienia – według ogólnopolskiego badania „Ekonomiczne Losy Absolwentów”, przeprowadzonego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego z wykorzystaniem danych ZUS.

W tym roku kierunek Historia znalazł się w tej kategorii na drugim miejscu w Polsce spośród wszystkich uczelni akademickich. Słupską uczelnię wyprzedził jedynie Uniwersytet Warszawski. – Od kilku lat konsekwentnie zdobywamy wyższe miejsca w rankingach Perspektyw. Jesteśmy szczególnie szczęśliwi, że plasujemy się bardzo wysoko w ważnych kategoriach rankingu, jak np. Ekonomiczne Losy Absolwentów. Rok temu byliśmy na pierwszym miejscu, w tym roku wyprzedził nas tylko Uniwersytet Warszawski. Wysokie miejsce w tej kategorii oznacza to, że kształceni u nas absolwenci są bardzo cenieni przez pracodawców oraz że znajdują pracę tuż po studiach – mówi dr hab. prof. nadzw. Robert Kuśnierz, dyrektor Instytutu Historii i Politologii Akademii Pomorskiej w Słupsku.

Bardzo dobrze oceniona została też dostępność studentów do wysoko wykwalifikowanej kadry naukowej. W tym roku pod tym względem kierunek Historia znalazł się na piątym miejscu w kraju. m.in. przed Uniwersytetem Jagiellońskim i Uniwersytetem Wrocławskim. – Rok temu byliśmy w tej kategorii na miejscu dziewiątym, więc zanotowaliśmy tu wyraźną poprawę – mówi dyrektor Kuśnierz. – W stosunku do minionego roku uplasowaliśmy się też o trzy pozycje wyżej w klasyfikacji ogólnej prowadzonej dla tego kierunku.

Instytut Historii i Politologii prowadzi studia na kierunkach historia i politologia. Na Historii prowadzi obecnie rekrutację na cztery specjalności studiów pierwszego stopnia: amerykanistyka, historia nauczycielska, historia wojskowa, archiwistyka i zarządzanie dokumentacją w urzędzie i firmie oraz trzech na studiach drugiego stopnia: międzynarodowe stosunki polityczne i gospodarcze, historia nauczycielska oraz archiwistyka z pomorzoznawstwem.

Specjalną ofertę adresuje też do osób nieco starszych, umownie określanych jako 50+. Do nich adresowane są studia pierwszego stopnia: historia chrześcijańska oraz historia regionalna oraz studia magisterskie: historia regionalna.

Z kolei na studiach licencjackich z Politologii studenci będą mogli kształcić się na specjalnościach: nowe media i komunikacja społeczna, polityka migracyjna, polityka samorządowa i publiczna oraz zarządzanie projektami.