Ustczanie wskazali na co chcą wydać pieniądze

0

Siedemnaście przedsięwzięć zgłosili do tegorocznego budżetu obywatelskiego ustczanie. Zaproponowali jedenaście projektów o charakterze inwestycyjnym i sześć o społecznym. Obecnie trwa i formalne sprawdzanie, dopiero po nim będzie wiadomo, czy wszystkie poddane zostaną pod głosowanie.

Wśród zgłoszonych propozycji znalazły się remont ul. Jaśminowej, zbudowanie tężni, placu zabaw oraz domu seniora na osiedlu Kwiatowym, budowa hali tenisowej w ramach Centrum Tenisowego przy ul. Grunwaldzkiej na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji. Ustczanie zgłosili także potrzebę budowy podziemnego śmietnika na ul. Przylesie, centrum psiej rekreacji przy ul. Rybackiej, stworzenia systemu miejskich hulajnog elektrycznych oraz ogrodu botanicznego w okolicy terenu OSiR.

Poza tym wskazali na potrzebę budowy siłowni napowietrznej między ul. Wilczą i Darłowską oraz przy ul. Kościelniaka, zaplecza szkoleniowego niezbędnego do prowadzenia edukacji żeglarskiej przez Centrum Sportów Wodnych Opty, sezonowe zadaszenie balonem „Orlików” na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji oraz montaż czterech radarowych tablic informujących o prędkości z jaką poruszają się samochody zlokalizowanych m.in. w pobliżu szkół. Do tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego zgłoszono także sześć zadań o charakterze społecznym. Są to organizacja pikniku żeglarskiego po zachodniej części portu, festiwalu hip-hop na promenadzie, cykl zajęć artystycznych organizowanych przez Szkołę Podstawową nr 2, które zakończą się przygotowaniem przedstawienia teatralnego, akcja Ustka walczy z kleszczami oraz edukacyjny projekt poświęcony oszczędzaniu wody. Wśród zgłoszonych zadań jest także druga edycja akcji Eko-spływ rzeką Słupią oraz warsztaty „Nie pękaj – ratuj”, które mają nauczyć jak zachować się na pękającym lodzie.

Więcej szczegółów na temat zaproponowanych zadań znaleźć można na stronie www.ustka.wybiera.pl. Obecnie wszystkie wnioski przechodzą ocenę formalną, prawną i merytoryczną. Ocena zakończy się do 23 sierpnia. Następnie, do 12 września, będzie czas na odwołania i ich rozpatrywanie, a listę zadań do głosowania poznamy 13 września. Wtedy autorzy zgłoszonych zadań będą mieli możliwość ich promocji, zarówno podczas otwartej prezentacji, jak i Dnia Mieszkańca. Głosowanie odbędzie się w dniach 1-15 października. W tym roku mieszkańcy zdecydują o wydaniu 500 tys. zł, z czego 400 tys. będzie musiało być przeznaczone na działania inwestycyjne, a 100 tys. na zadania społeczne.

Do tej pory w poprzednich edycjach budżetu obywatelskiego ustczanie zdecydowali o realizacji m.in. siłowni w parku przy ul. Kościelniaka, stworzeniu muralu, budowie Yungspotu na obiektach OSiRu, organizacji pożegnania sezonu i święta ulicy Marynarki Polskiej.