Usteccy uczniowie współpracują z europejską młodzieżą

0

Ponad 20 uczniów z Niemiec, Chorwacji, Rumunii, czy Wielkiej Brytanii gościła Szkoła Podstawowa nr 3 w Ustce. Wszystko w ramach programu Erasmus +.

Uczniowie z różnych stron Europy wspólnie realizują projekt „Europejskie wzorce: Migracje ptaków i ludzi”. Ustecka podstawówka przyjęła 22 uczniów i ośmiu nauczycieli z europejskich miast.

Uczestnicy projektu obejrzeli wystawę pod nazwą „Ptaki migrujące regionu”, przygotowaną przez uczniów usteckiej trójki. Goście wzięli udział w zajęciach artystycznych, eksperymentach naukowych, a także spróbowali swoich sił na lekcjach robotyki. Obejrzeli także przedstawienie „Jurata – królowa Bałtyku”. – Piękna szkoła, gorące powitanie, ogromna gościnność – mówiła Nela z Rumunii. Dużym zainteresowaniem cieszyła się także „Animowana historia Polski” połączona z pokazem polskich tańców narodowych. Uroczystość zakończył koncert piosenek o ptakach migrujących w wykonaniu uczestników projektu. Dopełnieniem było uroczyste wręczenie certyfikatów uczestnictwa w projekcie. Nie zabrakło także degustacji potraw kuchni polskiej. – Dużo pysznego jedzenia, macie wspaniałe potrawy – ocenił Ian z Anglii.

Część zajęć projektu odbywała się w terenie. Uczestnicy przeszli nadmorską ścieżką edukacyjną na Wydmie Orzechowskiej. Z punktów widokowych prowadzili obserwacje ornitologiczne zgodnie z celami projektu. Wracając brzegiem morza uczestnicy projektu mieli okazję poznać różnorodność gatunkową ptaków.

Sporą atrakcją była także wizyta w Warcinie. Uczniowie mogli z bliska przyjrzeć się ptakom w Centrum Rehabilitacji Ptaków Drapieżnych. Zobaczyli, jak pielęgnuje się ptaki, które na wolności odniosły obrażenia i nie były w stanie samodzielnie funkcjonować. Całości wizyty dopełniło zwiedzanie Technikum Leśnego w Warcinie i poznanie jego historii.

Ciekawym punktem programu było także zwiedzanie Słowińskiego Parku Narodowego. Młodzież uczestniczyła w zajęciach „Ptaki w naszym regionie”, zwiedzała muzeum i historyczny budynek latarni morskiej w Czołpinie oraz położoną nieopodal największą ruchomą wydmę w Europie. – Wydma Czołpińska to naprawdę niezwykłe miejsce – komentował Mark z Niemiec. Historię tej ziemi mogli poznać podczas zwiedzania Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach, a następnie obserwować ptaki z punktów widokowych nad jeziorem Łebsko.

Podczas ostatniego dnia wizyty w ramach projektu uczniowie wybrali się do Gdańska na zajęcia w Stacji Ornitologicznej Muzeum i Instytutu Zoologii Polskiej Akademii Nauk na wyspie Sobieszewskiej.

Realizacja projektu możliwa była dzięki funduszom z programu „Erasmus +” w wysokości 685 tysięcy złotych, z czego na działania w Polsce przeznaczono 106,5 tysiąca złotych. We wrześniu ustecka podstawówka gościć będzie młodzież z Bremy. Koordynatorem projektu w SP 3 jest nauczycielka Katarzyna Kostrubiec.