Dla nich fizyka nie ma tajemnic

0

50 osób wzięło udział w 11. edycji konkursu powiatowego „Doświadczenia pokazowe z fizyki. Rywalizowały ze sobą 32 drużyny ze szkół z powiatu słupskiego.

W konkursie najczęściej udział biorą uczniowie klas ósmych oraz gimnazjalnych. W tym roku w konkursie pojawiły się reprezentacje Zespołu Szkolno-Przedszkolnego ze Słupska, Szkoły Podstawowej nr 1,3, 8 i10 w Słupsku, Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Siemianicach, Gimnazjum nr 2 i 6 w Słupsku, Niepublicznego Gimnazjum w Słupsku, STO w Słupsku oraz Szkoły Podstawowa nr 1 i 3 w Ustce, Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego, I LO w Słupsku oraz reprezentanci ZSOiT – uczniowie klasy 2LO.

Organizatorem konkursu jest nauczycielka fizyki w ZSOiT – Monika Jurek.

Uczestnicy konkursu przygotowali bardzo ciekawe doświadczenia dotyczące m.in. zasad dynamiki, efektu Bernouliego, przewodnictwa elektrycznego, oddziaływań magnetycznych, akustyki, bezwładności czy gęstości cieczy. Duża część uczniów pokazała działanie samodzielnie zbudowanych urządzeń, m.in.: laserowy system alarmowy, pająk elektryczny, łódka z silnikiem parowym, cewka Tesli, silnik szczotkowy czy ramię hydrauliczne. Przy budowie tych urządzeń uczniowie wykazali się bardzo dużą kreatywnością i pomysłowością, a ich prace wzbudziły duże zainteresowanie zarówno wśród członków komisji jak i innych uczestników konkursu.

Komisja pierwsze miejsca przyznała: Wojciechowi Sopale i Dominikowi Zielińskiemu za „Napęd magnetohydrodynamiczny; Piotrowi Bieńkowskiemu i Maciejowi Demczynie za „Oddziaływania magnetyczne”; Dominikowi Wierczyńskiemu i Adamowi Więckowskiemu za „Ramię hydrauliczne” oraz Marcie Ledeman i Amelii Stodulskiej za „Dźwięki i drgania”.

Drugie miejsca powędrowały do: Wojtka Baran za „Efekt Bernouliego”; Eryka Zawiszy za „Wyładowania elektryczne”, Jakuba Holeniszczy i Mikołaja Kadziewicza za „Figury Chladniego”.

Komisja postanowiła przyznać także kilka wyróżnień najmłodszym uczniom. I tak, wyróżniono: Miłosza Kuziaka za „Wytrzymałą glebę”, Dawida Sawickiego za „ Poduszkowiec” oraz Igę Macko za „Feniksa z popiołów”.