Dostali pieniądze na nowy dworzec

0
Fot. UM Ustka

W ciągu dwóch lat w Ustce powstanie nowoczesny węzeł transportowy zintegrowany z komunikacją kolejową, autobusową, rowerową i pieszą.

Umowę na dofinansowanie projektu podpisali Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego oraz Jacek Graczyk, burmistrz Ustki.

W pierwszym etapie prac wyremontowany i odrestaurowany zostanie budynek dworca. Zagospodarowany zostanie również teren wokół, wraz z przebudową ulicy Portowej, z przebiciem do Bulwaru Portowego. Powstaną parkingi dla samochodów oraz rowerów wraz z wiatami.

– Bardzo dziękuję burmistrzowi Jackowi Graczykowi za determinację, jaką wykazał się w dążeniu do zrealizowania tego przedsięwzięcia oraz prezydentom Słupska: Robertowi Biedroniowi i Markowi Biernackiemu, za przychylność dla działań burmistrza – mówił podczas uroczystości Mieczysław Struk.

Zakres projektu oprócz przebudowy dworca obejmuje także budowę pętli autobusowej z zadaszonymi peronami oraz stanowiskami dla autobusów z ciągami komunikacyjnymi w obrębie dworca autobusowego i kolejowego, w tym budowę drogi doprowadzającej do węzła (dojazd do ul. Portowej i drogi na pętli), miejsc parkingowych dla autobusów, ciągów pieszych i rowerowych, parkingów dla samochodów osobowych park&ride, budowę parkingu rowerowego bike&ride z wiatami, systemu informacji pasażerskiej oraz postoju taxi.

Całkowity koszt projektu to 23,2 mln zł. Dofinansowanie wyniosło 15,9 mln zł, a więc 85 procent kosztów kwalifikowanych inwestycji. Budowa usteckiego węzła jest jednym z elementów poprawy jakości transportu zbiorowego na obszarze Dwumiasta Ustka – Słupsk. Oprócz infrastruktury w Ustce powstanie także węzeł integracyjny w Słupsku oraz wyremontowana zostanie linia kolejowa nr 405 Miasto-Ustka.