Z sukcesami zachęcają młodych do czytania

0
Fot. Biblioteka Ustka

Dużą frekwencją cieszyły się spotkania i warsztaty w ramach projektu Biblioteki Miejskiej w Ustce #Młodzi Czytają 3.0. Jego realizacja trwała od jesieni.

– Dzięki ciekawym pomysłom bibliotekarzy, którzy wsłuchują się w oczekiwania czytelników tworzymy ofertę, dzięki której udaje nam się uatrakcyjnić naszą codzienną pracę – mówi Agnieszka Klimaszewska-Kargul, dyrektor Biblioteki Miejskiej w Ustce. – Wszystkie działania mają na celu zachęcenie – głównie nie-czytelników – do przyjścia do nas i przekonania się, że epoka szarych smutnych bibliotek minęła. Nasza biblioteka to od dawna miejsce spotkań, którego nikt nie opuszcza z pustymi rękoma. Ważne jest, aby czytelnik znalazł na półkach interesujące go pozycje czy polecane nowości wydawnicze.

Dzięki realizacji projektu dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz Urzędu Miasta Ustka uczniowie usteckich szkół mogli spotkać się z autorami książek Krzysztofem Piersą, Anną Dziewitt-Meller, Pawłem Graniakiem, Michałem Szulimem, Zofią Piątkowską-Wolską. Okazało się, że nie taki autor straszny, jak go malują i że z dorosłym można jednak porozmawiać. Młodzi i nieco starsi uczestnicy spotkań mogli poznać tajniki papierowego teatru Kamishibai i origami, tworzyć postacie komputerowe i snuć wokół nich historie (storytelling), poznać niełatwą sztukę kaligrafii japońskiej. 2. Usteckie Potyczki Ortograficzne pod patronatem honorowym burmistrza Ustki wyłoniły kolejnych Usteckich Mistrzów Ortografii. – Napawa dumą, że jednak przywiązujemy wagę do poprawności ortograficznej. Świetnie poradzili sobie z niełatwym tekstem uczniowie klas ósmych. Aby dobrze pisać trzeba dużo czytać – oto recepta na sukces w dyktandzie – dodają dyrektor biblioteki. Projekt zakończył się „wycieczką” do Egiptu, gdzie czytelników biblioteki zabrał Michał Szulim, autor serii książek podróżniczych „Miejsce za miejscem”, a zarazem wokalista i autor tekstów zespołu Plateau.