Starosta i jego drużyna triumfują w powiecie

0
fot.kurier24.info

Porozumienie Samorządowe starosty Zdzisława Kołodziejskiego zwyciężyło w wyborach do Rady Powiatu zdobywając dziesięć mandatów. Druga z sześcioma radnymi była Platforma Obywatelska, z której wywodzi się wicestarosta Rafał Konon. Trzecią siłą w powiecie będzie Samorządność Powiatu Słupskiego byłego starosty Sławomira Ziemianowicza.

Porozumienie otrzymało ponad 44 proc. głosów, PO – 32 proc. i Samorządność 22 proc. Do Rady Powiatu nie dostał się żaden z kandydatów Sojuszu Lewicy Demokratycznej, który zdobył jedynie 0,74 proc. poparcia. W tych wyborach nie startowali kandydaci PiS, gdyż nie udało im się zarejestrować list wyborczych.

Radnymi w nowej kadencji zostali: Anna Pietrzak, Piotr Basarab, Maria Janusz, Grzegorz Grabowski, Marcin Kowalczyk, Rafał Konon, Konrad Tymecki, Paweł Gonera, Teresa Janusewicz, Marek Kołtun, Zbigniew Kamiński, Zdzisław Kołodziejski, Aldona Szostakiewicz, Żaneta Jaworska, Sławomir Ziemianowicz, Andrzej Wojtaszek, Paweł Lisowski, Ryszard Hendryk, Barbara Madejczyk, Jan Olech, Andrzej Tyszkiewicz. Aż trzynastu z nich nie zasiadało w Radzie Powiatu minionej kadencji. Powyborczy układ sił wskazuje, iż w powiecie nadal będzie rządzić koalicja Porozumienia Samorządowego i Platformy Obywatelskiej.

Niewątpliwym zwycięzcą wyborów w tym roku jest Porozumienie Samorządowe, które w stosunku do mijającej kadencji zwiększyło swój stan posiadania o cztery mandaty. Jeden mandat więcej zdobyły Platforma i Samorządność. Zdobycze te były m.in. efektem tego, iż Prawo i Sprawiedliwość, które w mijającej kadencji miało sześciu radnych nie wzięło udziału w wyborach. Taki układ sił zmienia pozycję Platformy Obywatelskiej w koalicji, gdyż w kończącej się kadencji miała ona 11 mandatów, a obecnie samo Porozumienie Samorządowe ma tych mandatów 10.