Zwolnienia teraz już tylko elektroniczne

0
Fot.sxc.hu

1803 zwolnienia lekarskie trafiły w poniedziałek w formie elektronicznej do słupskiego ZUS. Był to pierwszy roboczy dzień, w którym obowiązywały nowe przepisy eliminujące zwolnienia lekarskie w formie papierowej. System działa bez zarzutu. W województwie pomorskim tylko kilkanaście zwolnień wystawiono nieprawidłowo – w papierowej formie.

W pierwszy weekend obowiązywania nowego prawa lekarze w całej Polsce wystawili 10,7 tys. e-ZLA. Natomiast w poniedziałek, 3 grudnia system informatyczny ZUS obsłużył już prawie 151 tys. e-ZLA., z czego ponad 9,4 tys. w województwie pomorskim (7 613 w Gdańsku i 1 803 w Słupsku). We wtorek do godziny 14 do ZUS wpłynęło prawie 75 tys. elektronicznych zwolnień. W szczytowym momencie do systemu wpływało ich nawet 19 na sekundę. Oznacza to, że średnio wystawiono tyle samo zwolnień co przez dwa ostatnie poniedziałki listopada, kiedy to nastąpił sezonowy wzrost zachorowań. Wówczas jednak około 50-60 tys. zwolnień stanowiły zaświadczenia papierowe.

Wczoraj w całym kraju papierowych zaświadczeń było jedynie 161, z czego 19 w Pomorskiem. Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie kontaktował się z lekarzami, którzy wystawili zwolnienie w nieprawidłowej, papierowej formie. – Będziemy wyjaśniać, z jakiego powodu zwolnienie zostało wysłane właśnie w taki sposób – tłumaczy Krzysztof Cieszyński, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie pomorskim. – Doradcy ZUS ds. e-zwolnień pomogą lekarzowi przejść z formy papierowej na elektroniczną. Pracownicy ZUS będą też w bieżącym kontakcie z pracodawcami, do których mogą wpłynąć pojedyncze papierowe zwolnienia, tak by każdy pracownik uprawniony do świadczenia chorobowego otrzymał je na czas.