Pomorscy terytorialsi zaprzysiężeni w Słupsku

0
Fot. 7 PBOT

Czwarta w dziejach 7. Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. kpt. mar. Adama Dedio przysięga żołnierzy OT przeszła do historii. Do służby w 71 blp w Malborku wcielonych zostało 93 ochotników. Ukończyli 16-dniowe, wyczerpujące szkolenie.
Wśród 93 żołnierzy, którzy podjęli się wyzwania, jakim jest służba dla dobra Ojczyzny, znalazło się 25 kobiet. – Przysięga wojskowa to jest zobowiązanie do końca życia. To nie jest przyrzeczenie, że pójdziecie z kimś do kina czy kupicie sobie książkę. Żołnierzem jest się do końca życia i będziecie bronić naszej Ojczyzny, waszych rodzin, bo będziecie działać na terenie odpowiedzialności 7 PBOT, czyli w naszym województwie – mówił kmdr Tomasz Laskowski, dowódca 7 PBOT.

Podczas uroczystość obecny był zastępca dowódcy WOT gen. bryg. Artur Dębczak, który odczytał list ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka.

Wojska Obrony Terytorialnej wyrosły wprost z tradycji i dokonań Armii Krajowej. Żołnierze WOT składając przysięgę wojskową stają się spadkobiercami bohaterów wyklętych i wraz z założeniem munduru, przejmują na swoje barki ciężar ich historii, tragicznych losów oraz przede wszystkim biorą odpowiedzialność za losy obecne swojego kraju.

Wyjątkową chwilą było odznaczenie Krzyżem Zasługi 25-lecia Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych kombatantów zaproszonych na uroczystość. Z rąk Grzegorza Kozaka, przewodniczącego Rady Naczelnej Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, to wyjątkowe wyróżnienie otrzymali: kpt. Piotr Karpowicz – obrońca Wilna przed Armią Czerwoną w 1939 roku, kpt. Michał Maciaszek pseudonim „Łysy” – harcerz Szarych Szeregów, żołnierz Harcerskiej Kompanii Szturmowej „Jerzyki”, Powstaniec Warszawski, więzień niemieckich obozów koncentracyjnych Gross-Rosen, Flossenburga i Buchenwaldu, porucznik Janina Kos, pseudonim „Anka” – łączniczka i sanitariuszka Armii Krajowej oraz Narodowego Zjednoczenia Wojskowego oraz por. Józef Caban – uczestnik wojny obronnej 1939 roku, żołnierz Armii Krajowej walczący z Niemcami do 1945 roku.