Konto za darmo od dziś w każdym banku

0
Fot.sxc.hu

Rachunek bankowy całkowicie za darmo. Od dziś taką usługę muszą świadczyć wszystkie polskie banki. To efekt unijnej dyrektywy, której celem jest większe „ubankowienie” Europejczyków.


Darmowy rachunek tzw. podstawowy rachunek płatniczy może założyć każda osoba pełnoletnia, która nie posiada żadnego innego konta. Otwarcie i prowadzenie podstawowego rachunku ma być darmowe, bezpłatna ma być także karta oraz pięć przelewów w miesiącu – zarówno w ramach tego samego banku, jak i do innych – poprzez każdy z możliwych kanałów jego realizacji, a więc nie tylko internetowo, ale nawet w oddziale banku.

Darmowe są też wszystkie wypłaty z bankomatów danego banku oraz przynajmniej pięć wypłat miesięcznie z bankomatów innych banków. Powyżej tych limitów bank może pobierać opłaty, jednak nie mogą być one wyższe niż na jakimkolwiek innym koncie w tym banku w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy.

Wybierając konto trzeba zwrócić na to szczególną uwagę, gdyż niektóre banki nawet za przelew małej kwoty naliczają 16 zł opłaty, a wypłatę z bankomatu innej sieci minimum 6 zł. Jeśli tylko bank posiada własne placówki musi zapewnić dostęp do rachunku także w nich, a nie tylko za pośrednictwem internetu. Banki nie mogą do rachunku podstawowego dołączać usług kredytowych, czyli np. limitu w koncie.

Podstawowy rachunek płatniczy umożliwia dokonywanie transakcji w tym m.in. płatności kartą czy wypłat gotówki z bankomatów tylko na terytorium Unii Europejskiej oraz w Islandii, Liechtensteinie i Norwegii. Poza tymi krajami z pieniędzy nie skorzystamy.